Sobota 3. prosince 2022, Jičín

Po středeční porážce s Duklou Praha v dohrávaném duelu 4. kola Chance extraligy přivítali v sobotu házenkáři jičínského O2xyworldu stále se lepšící celek brněnských Maloměřic. Zatímco domácím se v posledních zápasech výsledkově nedařilo, Brněnští přijeli do Jičína silně povzbuzeni nečekaným skalpem v podobě výhry nad Zubřím. Hosté tedy chtěli využít nepříjemné série Jičínských bez bodového zisku a přiblížit se svému protivníkovi v extraligové tabulce. Domácím velela povinnost zvítězit a udržet se ve hře v boji o příčky zaručující postup do play-off.

O2xyworld HBC Jičín – SHC Maloměřice Brno  29:21 (12:16)

Začátek utkání byl pro psychiku našich hráčů hodně nepříjemný. Domácí ihned v úvodu neproměnili své příležitosti, naopak hosté třemi góly v krátkém sledu odskočili na 0:3. První branku domácích vstřelil J. Drbohlav, hosté ale kontrovali a na začátku druhé desetiminutovky svítil na ukazateli průběžný stav 3:5. Teprve v těchto momentech zápasu se dostali házenkáři Jičína do potřebného tlaku. Dvakrát v krátkém sledu zlikvidoval obrovské šance soupeře Machalický, naopak jeho spoluhráči konečně naložili se střeleckými příležitostmi správně a čtyřgólovou šňůrou otočili na 7:5. Zdálo se, že se hráči v modrých dresech Jičína uklidnili a budou ráz utkání směrovat podle předem vytyčeného cíle. V následujících minutách drželi domácí nejtěsnější náskok, výrazně o sobě dával vědět Doškář, jenž zaznamenal rychlé trefy a také díky němu vedli Jičínští osm minut před půlí 10:9. Bohužel, ve zbývajících minutách úvodního dějství přišel nečekaný zvrat. Domácí z ničeho nic znejistěli, otěže zápasu přenechali nadšeně bojujícím hostům a ti nabídnutou příležitost dokonale využili. Posledních sedm minut skončilo výsledkem 2:7, z čehož resultoval poločasový stav 12:16.

Přítomní fanoušci čekali, co nepovedený závěr udělá se sebevědomím našich hráčů. Hned v prvním útoku vyrobili házenkáři jičínského O2xyworldu technickou chybu, ta byla naštěstí na dlouhé minuty ojedinělou. Následně se prosadil z pivota J. Drbohlav, další trefu přidal J. Dolejší a na 15:16 korigoval Matouš. To byla pro Jičínské obrovská vzpruha, která se projevila ve zbývající části utkání. Domácí působili mnohem živějším dojmem, agresivní vysunutý obranný systém 1-5 činil Maloměřickým stále větší potíže, v brance se rozchytal k vynikajícímu výkonu Pleva. Po dalším gólu hostí přišel opětovný jičínský nápor. Dvakrát v krátkém časovém úseku přesně zamířil kapitán J. Dolejší, na 18:17 upravoval z brejku Rychna. Hosté byli z obratu ve vývoji duelu očividně zaskočení, nedařilo se jim překonávat pohyblivou defenzívu Jičínských. Zde odváděli obrovské penzum práce Rychna, Hlava, Pekař a Kovařík. Další důležité zákroky přidal Pleva. Domácí pokračovali v soustředěném výkonu, hru s přehledem dirigoval J. Dolejší, z jeho přihrávek těžil na pivotu výborně hrající J. Drbohlav. Jičínští si vybudovali čtyřgólový náskok, tím se definitivně uklidnili. Hosté pomalu ztráceli půdu pod nohama, domácí obrana je nutila k dalším technickým chybám. Z následných rychlých protiútoků stříleli házenkáři Jičína jednoduché góly. Náskok domácích barev tak utěšeně narůstal, Jičínští nakonec díky skvěle sehrané druhé půli zvítězili 29:21.

Jičínští házenkáři sehráli proti Maloměřicím dva naprosto odlišné poločasy. V první půli působili patrně pod tíhou série porážek nervózně, až příliš si uvědomovali důležitost zápasu. Po změně stran se zvedli ve všech herních činnostech, především obranná fáze naše hráče „nakopla“, tým skvěle podržel brankář Pleva. V defenzívě, přestože se také nevyvarovala chyb, výborně pracovali Rychna, Kovařík, Hlava a Pekař. V útoku se k solidnímu představení rozehrál J. Dolejší, na pivotu byl hodně vidět J. Drbohlav, v prvním dějství se dařilo Doškářovi. Důležité branky přidali Matouš a Hlava, v závěru se trefil rovněž mladíček Frýba. Pochvalu za předvedenou hru ve druhé půli ale zaslouží všichni hráči Jičína.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Machalický, Pleva – J. Dolejší 7/1; J. Drbohlav 5; Doškář 4; Hlava a Matouš po 3; Rychna a Kovařík po 2; Š. Drbohav, A. Dolejší a Frýba po 1; Pekař; Kastner; Thorovský; J. Hájek

Petr Mašát, trenér O2xyworld HBC Jičín: „Byl to zápas dvou naprosto rozdílných poločasů. V tom prvním se na nás projevilo špatné rozpoložení, kdy jsme prohráli čtyři zápasy v řadě. Sebedůvěra některých hráčů není v optimu. Ve druhém poločase jsme díky aktivní obraně zápas zlomili. To nám pomohlo i v postupném útoku, ve kterém jsme si získali klid. Brankáři také přidali důležité zákroky a potom se samozřejmě hraje lépe. Pro nás je to důležité vítězství. Samozřejmě pořád stojíme nohama na zemi a nekoukáme se někam nahoru, ale přesně tyto zápasy, jako byl tento, prostě musíme vyhrávat.“

Ondřej Pleva, brankář O2xyworld HBC Jičín: „Před zápasem jsme si říkali, že v utkání chceme hlavně kvalitně bránit, připravovali jsme se na to celý týden. V druhém poločase se nám to dařilo, kluci dobře bránili na středu a myslím si, že za takovou defenzívou se chytá každému gólmanovi dobře.“

František Urban, trenér SHC Maloměřice Brno: „Těžko se mi zápas hodnotí. V prvním poločase jsme využili asi všechno, co se dalo. Každou chybu soupeře jsme přetavili ve svůj prospěch. Ve druhém poločase se to otočilo. Soupeř využíval našich chyb, byli jsme hodně bezzubí, bez myšlenky. Vůbec nevím, jestli nás zaskočila obrana Jičína, nebo spíš jsme byli sami sobě soupeřem. Tím nechci snižovat výkon domácího týmu. Je to pro nás po poločasovém výsledku krutá prohra, ale výsledek je jasný. Domácí tým měl asi ve druhém poločase lepší taktiku než my. Gratuluji Jičínu k vítězství a my se zase musíme postavit nohama na zem po tom vítězství nad Zubřím, a bojovat dále.“

Diváků:  301
Sedmičky:  1/1 – 3/2
Vyloučení:  4 – 2;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Kichner, Vacula
Sled branek: 0-3; 3-5; 7-5; 9-7; 10-12; 12-13; 12-16; 15-17; 18-17; 22-18; 27-19; 29-21

Již ve středu 7. prosince čeká naše házenkáře extraligový duel na palubovce pražské Dukly. Jedná se o předehrávku 17. kole, neboť Pražané sehrají o nadcházejícím víkendu duely evropské pohárové soutěže. V posledním střetnutí kalendářního roku 2022 přivítají Jičínští ve čtvrtek 15. prosince od 19:00 hodin tým Karviné.