VZNIK KLUBU

Házenkářský klub byl oficiálně ustanoven v roce 1942 při SK Jičín. Od roku 1963 došlo k přechodu od české házené k mezinárodní.

ZÁZEMÍ

Prvním působištěm jičínských házenkářů bylo fotbalové hřiště SK Jičín. Později se klub přemístil na venkovní hřiště za dnešní Masarykovu obchodní akademii, kde setrval až do roku 1983. V průběhu mnoha let zde házenkáři vlastními silami nahradili původní škvárový povrch antukou, vybudovali ochranná pletiva a postavili provizorní šatny. Samozřejmostí při tréninkové a zápasové činnosti bylo lajnování hřiště a věšení sítí, pravidelně docházelo k obnově antuky. Po celou dobu neměli házenkáři k dispozici sociální zázemí, myli se vodou z hadice případně v Cidlině. Dlouhodobě neuspokojivý stav zapříčinil v roce 1983 přechod do areálu současného venkovní hřiště házené „ V Lipách“. Také zde ale museli členové klubu odpracovat stovky hodin. Aktivně se podíleli na výstavbě samotného hřiště včetně kanalizace, tribuny, osvětlení či oplocení. Prvním zázemím byly 3 buňky sloužící jako šatny a klubovna, později házenkáři demontovali panelový objekt společnosti BAK v Nové Pace, který sloužil jako zázemí při výstavbě místního sídliště. Následně byl objekt házenkáři znovu postaven na dnešním místě. Původní asfaltový povrch byl v roce 1988 nahrazen umělým povrchem – nisaplastem.S přibývajícími roky budova sloužící jako klubovna a šatny dosluhovala a stále více se mluvilo o nutnosti kompletní rekonstrukce. Ta byla realizována ve vlastní režii a za sponzorské pomoci na přelomu let 2011 a 2012. V roce 2015 byl již nevyhovující povrch nahrazen za podpory města Jičína novým umělým povrchem, došlo také k výměně oplocení, osvětlení a odvodnění celého hřiště. Nový kabát dostaly také kryté střídačky.

Se stoupající úrovní házené v Jičíně a s tím souvisejícím postupem do nejvyšších soutěží byl souběžně nutný přechod dorosteneckých a seniorských týmů do sportovní haly, kde mají házenkáři v současné době zázemí v podobě místnosti pro trenéry a tréninkové pomůcky.

SPORTOVNÍ ČINNOST

V prvních desetiletích se házenkáři Jičína prezentovali v regionálních soutěžích bez výraznějších úspěchů, výjimkou byla pouze epizodní působení ve vyšších soutěžích. Větší obrat je spojován se zprovozněním venkovního hřiště „V Lipách“. Ten se projevil postupem mužů do 2. národní ligy, tehdejší 3. nejvyšší soutěž, kde hráli Jičínští ve dvou sezónách v letech 1987 až 1989. Na začátku 90. let hrají všechny kategorie nejnižší soutěže, krajské přebory, přičemž ne vždy byly obsazeny všechny věkové kategorie, v některých případech muselo docházet ke slučování dvou jičínských týmů. V roce 1992 muži po třech letech znovu postoupili do 3. nejvyšší soutěže, následující rok se díky osamostatnění České republiky posunuli dokonce do druhé nejvyšší soutěže, první ligy. Přišel soutěžní ročník 1996/1997 a excelentí jízda jičínských mužů prvoligovou soutěží, která byla v květnu 1997 zakončena historickým postupem mužů do extraligy. Účast v nejvyšší soutěži s sebou přinesla obrovský rozmach mládežnické házené. Během třinácti let se jičínská házená mohla pyšnit skvělou bilancí, všechny mládežnické týmy se postupně staly Mistry České republiky. V sezóně 2012/2013 zkompletovali tuto unikátní bilanci památným extraligovým titulem také muži.

MIMOSPORTOVNÍ „BRIGÁDNICKÁ“ ČINNOST

Jičínští házenkáři patřili vždy v porovnání s ostatními sportovními kluby ve městě mezi nejaktivnější v počtu odpracovaných brigádnických hodin při výstavbě různých objektů v rámci tehdejších akcí „Z“. Významně se podíleli na stavbě sportovního areálu, smuteční síně, objektu bývalé zubárny „V Lipách“, ruku k dílu přiložili také při stavbě vstupní brány do komplexu venkovních sportovišť či budově dnešní TJ (kuželny).

Pracovní činnost ale mnohdy sloužila také jako nástroj k ekonomickému zabezpečení klubu. Důležité finanční prostředky házenkáři získávali např. sběrem železa a následným odvozem do sběrných surovin, brigádnickými hodinami při výstavbě administrativní budovy ZD Libuň (dnešní penzion). Na počátku devadesátých let se jičínští házenkáři pustili do poměrně náročného pořádání prázdninových diskoték na venkovním hřišti. Ty měly poměrně velký úspěch, bohužel, na základě stížností některých občanů ze sídliště, ale i některých členů jiných sportovních klubů, byly diskotéky později zakázány.

DALŠÍ AKTIVITY

Jičínský klub nepamatuje pouze na sebe, ale svou aktivitou se snaží nabídnout zábavu také spoluobčanům z Jičína a širokého okolí. V lednu roku 2017 uspořádali v pořadí již třináctý házenkářský ples, na začátku června čtrnáctý Dětský den s Continentalem. Házenkáři se věnují také charitativní činnosti. V rámci plesů proběhla dražba sportovního vybavení s podpisy hráčů, na charitativní účely šly také výtěžky ze vstupného z exhibičních zápasů v kopané proti fotbalistům SK Jičín. Příspěvky mířily na podporu Stacionáře Kamarád a Apropo Jičín, o.p.s.

Jičínská házená má jako jeden z mála klubů v ČR zastoupení tří mužských týmů v soutěžích

Muži „A“ nejvyšší soutěž – extraliga 

Domácí zápasy se hrají ve sportovní hale v Jičíně, hracím dnem je sobota od 18:00 hodin.

Muži „B“ druhá nejvyšší soutěž – 1. liga

Domácí zápasy se hrají ve sportovní hale v Jičíně, hracím dnem je neděle od 17:00 hodin.

Muži „C“ společná soutěž Libereckého a Královéhradeckého kraje – INTER REG Liga  

Domácí zápasy se hrají ve sportovní hale případně příznivého počasí na venkovním házenkářském hřišti v Jičíně, hracím dnem je neděle od 15:00 hodin.

Dorostenecké týmy hrají nejvyšší ligové soutěže

Starší dorost nejvyšší soutěž – 1. liga

Domácí zápasy se hrají ve sportovní hale v Jičíně, hracím dnem je neděle od 15:00 hodin.

Mladší dorost nejvyšší soutěž – 1. liga

Domácí zápasy se hrají ve sportovní hale v Jičíně, hracím dnem je neděle od 13:00 hodin.

Žákovské týmy hrají Inter regionální soutěže

Starší žáci oblastní přebor – INTER REG liga

Starší žáci hrají společnou soutěž Libereckého a Královéhradeckého kraje s možností postupu do celorepublikové soutěže Žákovské ligy. Obě soutěže se hrají turnajovým způsobem.

Do kategorie starších žáků jsou zařazeny ročníky narození 2009 a 2010, tréninky tohoto družstva probíhají ve sportovní hale v Jičíně. V pondělí od 15:30 do 17:00, středu od 17:00 do 19:00 a v pátek od 16:00 do 17:30.

Mladší žáci oblastní přebor – INTER REG liga

Mladší žáci hrají společnou soutěž Libereckého a Královéhradeckého kraje s možností postupu do celorepublikové soutěže Házenkářský desetiboj. Obě soutěže se hrají turnajovým způsobem.

Do kategorie starších žáků jsou zařazeny ročníky narození 2011 a 2012, tréninky tohoto družstva probíhají ve sportovní hale v Jičíně. V pondělí od 15:30 do 17:00, středu od 17:00 do 19:00 a ve čtvrtek od  15:30 do 17:30.

Minižáci a přípravka oblastní přebor 

Minižáci a přípravka hrají společnou soutěž Libereckého a Královéhradeckého kraje. Hraje se turnajovým způsobem na zmenšeném hřišti a s počtem hráčů 4+1.

Do kategorie minižáků a přípravky jsou zařazeny ročníky narození 2013 až 2017, tréninky těchto družstev probíhají na 3.ZŠ v Jičíně a ve sportovní hale v Jičíně. V pondělí od 17:00 do 18:00 na 3. ZŠ, středu od 15:30 do 18:00 na 3. ZŠ a ve čtvrtek od  15:30 do 17:30 ve sportovní hale.

Jičínský klub má také Talenťáček

Do talenťáčku se přihlašují děti předškolního věku a je zaměřen na pohybové hry a soutěže. Tréninky tohoto družstva jsou jednou týdně v pondělí na 3. ZŠ od 16:00 do 17:00.