Středa 22. března 2023, Jičín

Jen čtyři dny po úspěšném infarktovém závěru duelu s Frýdkem-Místkem cestovali jičínští házenkáři k prvnímu střetnutí čtvrtfinálové série play-off hrané na tři vítězná utkání do Karviné. Domácí obsadili po základní části třetí příčku, jejich ambice a kvalita kádru ale směřují k metám nejvyšším, tedy k mistrovskému titulu. Proto jsou baníkovci jednoznačným favoritem této série a svou sílu ukázali hned v prvním duelu. Na straně Jičína absentovali oproti střetnutí s Frýdkem-Místkem střelec rozhodující branky Kastner a pivot J. Drbohlav.

HC Baník Karviná – O2xyworld HBC Jičín   34:24 (19:9)

Domácí vstoupili do začátku zápasu velmi sebevědomě a rázně naznačili hostujícím hráčům, kdo bude pánem karvinské palubovky. Běžela šestá minuta a stav byl 4:0. Průběžný výsledek zcela neodpovídal dění na palubovce, Jičínští si také dokázali vytvořit střelecké příležitosti a to i z kategorie nejvyloženějších, se zakončením byli ale na štíru. Naopak domácí byli nekompromisní, gólmanu Machalickému prakticky nedali šanci. První branku hostí vstřelil z křídla Rychna, stejný hráč o chvíli později korigoval na 5:2. Po pomalejším rozjezdu se Jičínští přeci jen dostali do tempa, v dalším průběhu poločasu byli Karviné poměrně vyrovnaným soupeřem, velmi aktivně si počínal především Kovařík. Ve druhé části úvodního dějství se rozdíl ve skóre pohyboval mezi pěti až šesti góly, ve 24. minutě korigoval Kovařík na 14:9. Poté měli Jičínští další dvě zajímavé příležitosti skórovat, skvěle chytající Mokroš ale jejich pokusy zneškodnil a přišel trest. Házenkáři Karviné využili v závěru zaváhání Jičína a i přes některé solidní zákroky nastoupivšího gólmana hostí Plevy zvýraznili své vedení až na poločasových 19:9.

Do druhé třicetiminutovky vstupovali Jičínští především s cílem zlepšit koncovku, která byla hlavní příčinou velkého náskoku favorita série. To se hostujícím házenkářům také dařilo, i přes některá další zaváhání byla produktivita střelby na mnohem vyšší úrovni, což se logicky promítlo i na ustáleném rozdílu ve skóre. S přibývajícími minutami bylo zřejmé, že k žádnému výraznému obratu nedojde. Domácí podporováni velmi slušně zaplněnou halou zkušeně hlídali vypracovaný náskok, na kvalitě hry se ale podíleli i v lepším světle hrající házenkáři Jičína. Oba trenéři následně rozložili herní zátěž mezi všechny hráče. Na straně Jičína na sebe upozornili především A. Dolejší a Ženatý, kteří se po změně stran prosadili dohromady v sedmkrát. Závěr utkání se již více méně dohrával. Karviná zvítězila 34:24 a v sérii se ujala vedení 1:0.

Domácí rozhodli o výsledku drtivým nástupem. Jednoznačně potvrdili svou herní převahu, Jičínské převyšovali ve všech herních činnostech, byli důraznější, agresivnější, a to na obou brankovištích. Byť měl výkon hostujícího celku vzestupnou tendenci, rozjetou Karvinou, v jejichž kádru je několik českých reprezentantů, se zastavit nepodařilo. Na straně Jičína si velmi aktivně v první půli počínal Kovařík, autor šesti gólů. Po změně stran byli nejvíce vidět A. Dolejší a Ženatý, několikrát podržel své spoluhráče brankář Pleva. Pokud chtějí Jičínští v dalších zápasech čtvrtfinále pomýšlet na úspěch, musí všichni podat výkon na hranici svých možností.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Machalický, Pleva – Kovařík 6/3; A. Dolejší 4/1; Ženatý 3; Miľko, Rychna, Š. Drbohlav a Thorovský po 2; J. Dolejší, Hlava a Matouš po 1; Pekař; Knittl; J. Hájek

Petr Mašát, trenér O2xyworld HBC Jičín: „Jsme šťastní, že jsme se po těch špatných výkonech před zimní přestávkou zlepšili a dostali se do play-off. Když to řeknu v nadsázce, tak jsme asi ještě oslavovali po víkendu. Karviná samozřejmě nic nenechala náhodě. Věděli jsme, že na nás bude tlačit, a to se také stalo. Karviná nás prostě přehrála. Mají reprezentanty a je velký rozdíl ve fyzické vybavenosti. To je pak vidět při hře jeden na jednoho. Věřím, že ti mladší hráči, kteří hrají poprvé play-off, ale i ti starší, se z toho poučí a že tady příští týden ukážeme větší koule.“

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: „Zápas splnil přesně to, co jsme od něj chtěli. Získali jsme první bod v sérii, pošetřili jsme trochu hráče vzhledem k tomu, že o víkendu jedeme k odvetě do Sandefjordu, a snad se nikdo nezranil. To ještě ale uvidíme, protože Matěj Brychlec jel na ošetření do nemocnice poté, co dostal ránu míčem zblízka do obličeje.“

Diváků:  782
Sedmičky:  4/3 – 8/4
Vyloučení:  3 – 4;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Kichner, Vacula
Sled branek: 4-0; 5-2; 7-3; 10-5; 12-7; 14-9; 19-9; 23-13; 28-17; 32-21; 34-24

Druhé utkání série je na programu ve středu 29. března opět v Karviné, třetí a případně čtvrtý duel bude sehrán v Jičíně s tím, že třetí zápas v sobotu 1. dubna bude vysílán na sportovní stanici ČT Sport od 20:15 hodin.

Přehled termínů jednotlivých utkání:

2. utkání      HCB Karviná   –   O2xyworld HBC Jičín          středa           29. 3.         18:30 hodin

3. utkání      O2xyworld HBC Jičín   –   HCB Karviná          sobota             1. 4.          20:15 hodin    TV přenos

4. utkání      O2xyworld HBC Jičín   –   HCB Karviná          neděle             2. 4.         18:00 hodin

5. utkání      HCB Karviná   –   O2xyworld HBC Jičín          středa              5. 4.         18:00 hodin