Sobota 23. října 2021, Lovosice

V sobotu cestovali házenkáři jičínského Ronalu k dalšímu těžkému střetnutí nejvyšší soutěže, v rámci 8. kola se představili na půdě aktuálně třetích Lovosic. Hosté, povzbuzeni domácí vysokou výhrou nad Maloměřicemi, chtěli protrhnout šňůru posledních zápasů v Lovosicích, v nichž sahali po bodech, ale nakonec odešli těsně poraženi. Cíl to však byl hodně troufalý, Jičínští nemohli počítat hned se sedmi hráči základního kádru, kteří v sobotní sestavě chyběli. Z důvodů dlouhodobých zranění, svalových potíží, nemoci či pracovního vytížení absentovali Krahulec, Rychna, Miľko, Freiberg, Kovařík, Drbohlav a Bareš, jenž pomohl jičínským barvám ve zmiňovaném duelu s Maloměřicemi. V sestavě našeho celku se tak premiérově představil pivot Frýba, první větší porci minut sbírali rovněž Matouš, Pekař a Matula.

 

HK Město Lovosice – HBC Ronal Jičín  34:28 (17:15)

Přestože Jičínští, jak již bylo uvedeno, nastoupili ve značně improvizované sestavě, do soupeře se od prvních minut “zakousli” a s velkým favoritem na vítězství drželi krok. K vidění byla, jak už to v zápasech Lovosic v této sezóně bývá pravidlem, rychlá útočná házená plná ofenzivních akcí, které se dokázali přizpůsobit i hosté. Domácí sice neustále drželi nejtěsnější vedení, ovšem házenkáři Jičína vždy nalezli odpověď a stav srovnali. Ve druhé desetiminutovce navíc přišel nápor hostí, ke kterému zavelel několika výbornými zákroky gólman Machalický. Jičínští podporu svého brankáře náležitě využili a vývoj skóre ze stavu 6:5 otočili na 7:9. Střelecký prapor hostí v těchto fázích zápasu drželi křídelníci A. Dolejší a Kastner, za zmínku jistě stojí uvést, že na 7:9 zvyšoval svou první extraligovou trefou sedmnáctiletý “benjamínek” hostí Matouš. Ve 22. minutě jej napodobil o rok starší ” spoluhráč ze staršího dorostu Frýba, který upravoval na 11:12. To už v sestavě hostí chyběl nejzkušenější hráč Šulc, jenž se z důvodu svalového zranění na palubovce v dalším průběhu střetnutí neobjevil. V závěru poločasu doplatili Jičínští na horší koncovku a Lovci toho využili k obratu na 16:13. Poté si připsal premiérovou trefu v extralize také pivot Pekař, následně padla na každé straně ještě jedna branka, první půle tak skončila 17:15.

Po změně stran pokračovali házenkáři jičínského Ronalu ve snaze držet se soupeři na dostřel, což se také v prvních deseti minutách dařilo. Domácí dokázali navýšit pouze na rozdíl tří branek, utkání tak bylo stále otevřené. S přibývajícími minutami hráčům hostujícího celku logicky začaly docházet síly. Jičínský kouč už neměl téměř žádnou možnost, jak se sestavou, především na postu spojek, rotovat. Domácí házenkáři dokázali naopak díky širšímu kádru rozložit síly na více hráčů, což se podepsalo pod zisk uklidňujícího náskok šesti branek. Hosté však bojovali i za nepříznivého stavu, dokázali si vypracovat řadu nadějných příležitostí, mnoho z nich ale zůstalo nevyužito. Utkání nakonec skončilo vítězstvím domácích barev v poměru 34:28.

Házenkáři Jičína sice v Lovosicích prohráli, více než čtyřicet minut ale byly svému protivníkovi ve výrazně oslabené sestavě naprosto vyrovnaným soupeřem. Domácí definitivně rozhodli o dvoubodovém zisku v polovině druhé půle, když už okleštěnému kádru hostí docházely síly. V dobrém světle se představil brankář Machalický, jenž několikrát své spoluhráče podržel. Střelecky se dokázali prosadit bratři Dolejší a Hlava, za bojovnost patří pochvala celému týmu.

Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Machalický, Veverka – J. Dolejší 6/2; A. Dolejší a Hlava po 5; Kastner a Matouš po 3; Doškář a Pekař po 2; Šulc a Frýba po 1; Naimann; Thorovský; Matula

 

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „Gratulujeme domácím k zaslouženému vítězství. My jsme před tímto utkáním měli velký strach a respekt, protože nám chybělo šest hráčů z našeho běžného kádru. Mám radost z prvního poločasu, kde se nám dařilo hrát vyrovnanou partii. Neustále jsme se drželi na dostřel, chvílemi i vedli a tím brnkali domácím na nervy. S průběhem druhého poločasu už nám odcházely síly a neměli jsme moc prostor ke střídání. Dneska se představili dva až tři hráči, kteří dali svoje premiérové extraligové góly, takže s ohledem k naší situaci náš dnešní výkon snese velmi dobré parametry.“

Roman Jelínek, trenér Lovci Lovosice: “Jsem spokojený s výsledkem, dva body v domácím prostředí bereme. Nespojenost panuje s předvedeným výkonem, zejména v útočné fázi, což se s námi táhne od utkání v Brně. Strašně se nadřeme na každou branku, chybí mi tam klid a vytratil se nám rychlý útok z druhé a třetí vlny, na čemž zapracujeme. Bohužel se nám opakuje situace, kdy při zisku míče uděláme technickou chybu nebo nedáme jasnou brankovou příležitost. Spokojenost panuje s tím, že se nám podařilo protočit celou šířku našeho kádru a troufám si říct, že to nakonec rozhodlo.”

 

Statistika utkání:
Diváků:  250
Sedmičky:  3/2 – 2/2
Vyloučení:  4 – 3;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Kavulič, Pavlát
Sled branek: 3-2; 5-4; 7-7; 11-12; 14-13; 17-15; 19-17; 23-19; 26-21; 29-23; 30-25; 32-26; 34-28

 

V sobotu 30. října přivítají házenkáři Jičína na domácí velkého aspiranta na mistrovský titul, celek Talent tým Plzeňského kraje. Utkání má výhoz v tradičních 18:00 hodin.