Úterý 6. října 2020, Nové Veselí

Po dvou domácích zápasech, v nichž vybojovali házenkáři jičínského Ronalu tři cenné body, cestovali již v úterý k dohrávanému duelu 4. kola Strabag Rail Extraligy do Nového Veselí. Domácí celek musel být v minulých dnech kvůli pozitivním testům některých hráčů na Covid-19 v karanténě, Novoveselští tak odehráli pouze dvě utkání. Domácí se netajili tím, že po dlouhé pauze chtějí naplno bodovat, ovšem na druhé straně stáli Jičínští, kteří chtěli navázat na šňůru tří zápasů bez porážky.

 

Sokol Nové Veselí – HBC Ronal Jičín  24:25 (14:10)

Na úplném začátku duelu nenasvědčovalo nic tomu, že se budou hosté neskutečně trápit. Hned z prvního útoku se přesně trefil Kovařík, následně zlikvidoval vyloženou šanci domácích z pivota brankář Veverka. Jičínští si dokázali v několika dalších minutách vytvářet zajímavé střelecké pozice, ovšem s koncovkou byli na štíru. To se přeneslo také do defenzívní činnosti. Obrana hostí působila příliš pasivně, nepřistupovala včas na střelce Nového Veselí a ti nabídnutými šancemi ke skórování nepohrdli. Za stavu 3:1 neproměnili házenkáři Jičína sedmičku, navíc vyprodukovali školácké chyby a Novoveselští navýšili na 5:1. Ve 13. minutě brala hostující lavička první oddechový čas. Ani ten ale ihned své ovoce nepřinesl. Přestože došlo k mírnému zlepšení v obranné fázi a Jičínští přinutili domácí ke ztrátám míče, při realizaci rychlých útoků si počínali ukvapeně, zbrkle a především nepřesně. Ani domácí již nepůsobili tak suverénním dojmem, stále to stačilo na uklidňující vedení 6:1. Druhou branku přidali Jičínští až v osmnácté minutě, když se trefil nastoupivší Thorovský. Tento moment se ukázal pro další vývoj střetnutí velmi důležitým. Hosté se v útoku přeci jen uklidnili, zpřesnili kombinaci a vypracované šance konečně začali proměňovat. Bohužel se objevila okénka v obraně a domácí, mající ve svém středu střelce ze střední a větší vzdálenosti, na góly hostí odpovídali. Čtyři minuty před koncem zvyšovali hráči domácího Sokola po další chybě jičínského postupného útoku na 13:8. Poté se trefil Šulc, na gól aktivního Kocicha odpověděl dvacet vteřin před poločasovým klaksonem svým čtvrtým přesným zásahem Thorovský, 14:10.

Přestože hosté neustále prohrávali čtyř až pěti gólovým rozdílem, skutečnost, že protrhli střeleckou smůlu z úvodní čtvrtiny zápasu, hrála po změně stran důležitou roli. O přestávce zazněla v hostující šatně slova povzbuzení, hráči si dostatečně dobře uvědomovali, že do nepříznivé situace se dostali vlastním místy až podprůměrným výkonem a že v případě zlepšení stále mohou myslet na bodový zisk.

Do druhé půle vstoupili Novoveselští v početní výhodě, kterou přetavili v další přesný zásah, 15:10. Poté si ale oba týmy prohodily role z úvodu utkání. Jičínští pokračovali ve zlepšeném projevu v útočné fázi, k tomu přidali větší důraz v obraně a několika skvělými zákroky se blýskl brankář Machalický. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Na 15:11 snižoval Kastner, následnou přesilovku zužitkovali Miľko a Rychna a stav byl rázem 15:13. Do hry domácích házenkářů se vkradla nejistota a strach z možných technických chyb. Hosté pokračovali v náporu a v těchto momentech byli jednoznačně lepším týmem. Další důležité zásahy si připsal Machalický, kterého přesnými trefami doplnili Kastner a Miľko, 15:15. Na začátku jedenácté minut se nemýlil kapitán Jičínských Šulc a hosté se dostali po dlouhých téměř čtyřiceti minutách do vedení, 15:16. Domácí poté dokázali hostující tlak otupit a dvěma góly opět otočili skóre na svou stranu. V dalších fázích zápasu se oba týmy přetahovaly o nejtěsnější vedení, na začátku 21. minuty srovnával pivot Miľko na 21:21. Drama pomalu vrcholilo, sedm minut před koncem upravoval na 23:22 ve prospěch domácích ostrostřelec Ptáčník, o chvíli později srovnával Thorovský z brejkové situace nekompromisně na 23:23. V šestadvacáté minutě byl v dalším rychlém útoku faulován Hlava a Kastner ze sedmičky stanovil na průběžných 23:24. Poté byl na straně hostujícího celku vyloučen Freiberg a domácí po nacvičení kombinaci srovnali na 24:24, do konce utkání chyběly tři minuty. Z následného útoku si hosté dokázali i v signalizované pasivitě vytvořit gólovou šanci, která ale zůstala nevyužita. Naštěstí na druhé straně Novoveselští v pokračující přesilovce neuspěli, když si na střelu Melichara počkal Veverka. Hosté šli tedy na přelomu předposlední a poslední minuty zápasu do útoku. Již při signalizované pasivitě byl do obličeje neúmyslně Ptáčníkem zasažen Dolejší a Jičínským se necelých čtyřicet vteřin před závěrečným klaksonem naskytla možnost z přesilové hry rozhodnout. I v početní výhodě hráli hosté trpělivě, opět až na signál značící pasivitu. Bylo jasné, že hosté, pokud nechtějí riskovat ztrátu míče, již musí zakončit. Zodpovědnost na sebe vzal nejpovolanější, kapitán Ondra Šulc se šest vteřin před koncem duelu odrazem z obou noh pověsil do vzduchu a nekompromisní střelou rozhodl o šťastném vítězství Jičína.

Házenkáři hostujícího Ronalu si tak připsali velmi důležitou výhru a nadále se drží v popředí extraligové tabulky. Na první třetinu zápasu by ale Jičínští měli co nejrychleji zapomenout. Opětovně nízké procento při zakončení, školácké ztráty míčů, nedůraz při plnění defenzívních povinností, to byly faktory, které se podepsaly nad nepříznivým vývojem střetnutí v prvním dějství. Naštěstí hosté již poněkolikáté v probíhající sezóně ukázali bojovného ducha a charakter, nezpanikařili a zlepšeným výkonem nejprve v útoku a ve druhé půli i v obraně, dokázali vývoj střetnutí otočit. V závěrečných minutách již byl konečný výsledek také o štěstí a to se tentokrát přiklonilo na stranu jičínských házenkářů. Výborný zápas znovu odehrál Thorovský, autor šesti branek. Narůstající formu potvrdil Kastner, kterému sekundovali Dolejší a Šulc, jenž jako správný kapitán rozhodl o dvoubodovém zisku. Ve druhé půli si vedl znamenitě na brankovišti Nového Veselí pivot Miľko, jenž zaznamenal čtyři přesné zásahy. V obraně byli vidět, především ve druhém dějství, Hlava, Kovařík, Rychna, Miľko a Freiberg. V důležitých momentech přispěchali s bravurními zákroky také Machalický a Veverka, celý tým zaslouží pochvalu za obrat ve vývoji utkání a cenné vítězství.

Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický – Thorovský 6; Kastner 5/1; Šulc, Miľko a Dolejší po 4; Kovařík a Rychna po 1; Hlava; Freiberg; Krahulec; Kubík; Drbohlav; M. Knittl; Doškář

 

Statistika utkání:
Diváků:  hráno bez diváků
Sedmičky:  1/1 – 2/1
Vyloučení:  4 – 3;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Hanák, Pavlíček
Sled branek: 0-1; 6-1; 7-3; 10-5; 10-7; 13-8; 15-10; 15-16; 17-18; 21-20; 23-22; 24-24; 24-25

 

V sobotu 10. října cestují jičínští házenkáři k dalšímu venkovnímu duelu, tentokrát se představí v Zubří.