Těžký program čekal jičínské házenkáře v závěru minulého týdne. Ve sváteční čtvrtek cestovali do Prahy, kde změřili síly s dosud neporaženou pražskou Duklou, v sobotu potom hostili úřadujícího mistra a jednoho z největších favoritů na vítězství v Chance extralize 2023/2024, Talent tým Plzeňského kraje. Do sestavy našeho celku se po nemoci vrátil Ježek, naopak k dispozici trenérům stále nebyli A. Dolejší a Š. Drbohlav.

Čtvrtek 28. září 2023, Praha
HC Dukla Praha – O2xyworld HBC Jičín  36:27 (20:11)

Začátek utkání patřil našemu celku, po brankách Miľka a J. Hájka se Jičínští ujali vedení 0:2. Také v dalších minutách se hosté prezentovali sympatickým výkonem a drželi s favoritem duelu herně krok. Bohužel Jičínští nedokázali potrestat technické chyby domácích, vytvořili si řadu brankových příležitostí především v prostoru pravé spojky, brankář Petržala ale doslova zamknul dukelskou branku a nasměroval své spoluhráče k obratu ve vývoji skóre. Pražané skvělý výkon svého gólmana náležitě využili a v polovině první půle již vedli 11:4. Hosté bojovali, s nepříznivým vývojem se nechtěli smířit, ovšem s koncovkou byli neustále na štíru. I nejvyloženější střelecké příležitosti vesměs nedokázali přetavit v další góly, Petržala čaroval i nadále. To byl hlavní důvod, proč skončila první půle pro Jičínské až krutým vítězstvím Dukly v poměru 20:11.

Po změně stran si domácí bezpečně udržovali vypracovaný náskok. Hosté se pokoušeli manko alespoň zkorigovat, ovšem i přes určité zlepšení v koncovce zůstalo mnoho šancí nevyužito. Pražané nakonec zvítězili vysoko 36:27.

Házenkáři Jičína doplatili, především v první třicetiminutovce, na doslova a do písmene žalostnou koncovku. Herně se jim poměrně dařilo, neproměněné šance však nabídli hráčům Dukly vývoj zápasu bezpečně kontrolovat.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Grabemann, Machalický – Matouš 5/1; Miľko, Kastner a J. Hájek po 4; Hlipala a Pekař po 2; Rychna, J. Dolejší, Ženatý, Ježek, Doškář a M. Hájek po 1; Thorovský; Knitll

Ohlasy po utkání:

Ondřej Šulc, asistent trenéra O2xyworld HBC Jičín: „Chtěli bychom pogratulovat soupeři k zisku dvou bodů. Zápas se určitě nevyvíjel, jak jsme si představovali. Úvod se nám celkem povedl, ale postupem času se nám vytratila střelba, kde jsme měli opravdu žalostné procento, což poznamenalo prakticky celý zápas. Množství promarněných šancí bylo trestuhodné a Dukla to dokázala na 100 % využít. Myslím, že to byl hlavní důvod našeho neúspěchu.“

Michal Tonar, trenér HC Dukla Praha: „Chtěl bych poděkovat celému týmu. Předvedli jsme dobrou hru v obraně a dokázali jsme dostat Jičín pod tlak, aby chyboval, což jsme okamžitě trestali. Jsem rád za kvalitní týmový výkon.“

Diváků:   152
Sedmičky:   6/5 – 2/1
Vyloučení:    2 – 5;  ČK: 0 – 0
Rozhodčí:  Bareš, Uhlíř
Sled branek: 0-2, 5-3, 11-4, 13-7, 20-11, 22-14, 26-17, 29-19, 33-23, 35-27, 36-27

Sobota 30. září 2023, Jičín
O2xyworld HBC Jičín – Talent tým Plzeň  34:37 (15:19)

Sobotní duel proti úřadujícími mistru z Plzně přinesl krásnou házenkářskou podívanou. Hosté potvrzovali roli favorita, od prvních minut se ujali vedení. Na rozdíl od čtvrtečního utkání na Dukle ale Jičínští nakládali se svými střeleckými příležitostmi o poznání lépe a drželi s hosty krok. V polovině poločasu se Plzeňští přeci jen dokázali „utrhnout“ a odskočili na 7:13. Přestože domácí neproměnili dvě sedmičky, nenechali se průběžným stavem rozhodit a po pěkných kombinacích korigovali na 12:16. Hosté ještě jednou zvýšili na rozdíl šesti branek, poslední okamžiky první půle ale patřily domácím. V předposlední minutě se trefil Matouš, na poločasových 15:19 upravil těsně před klaksonem Thorovský.

Do druhé půle vstoupili o poznání lépe házenkáři jičínského O2xyworldu. Po gólech Kastnera, Thorovského a Doškáře (za hosty mířil přesně bývalý reprezentant Stehlík) snížili na nadějných 18:20. Plzeňští očividně znervózněli, do jejich hry se vkradla nejistota. Když na přelomu první a druhé desetiminutovky mířil dvakrát přesně Douda a upravil na klidnějších 21:25, zdálo se, že hosté získávají opět půdu pod nohama. Házenkáři Jičína však byli proti. Ještě více zagresivnili obranu, s několika důležitými zákroky přispěchal gólman Grabemann a na palubovce městské sportovní haly se začalo schylovat k překvapení. Domácí se dostali do správného herního „tranzu“, v těchto momentech utkání jich bylo najednou plné hřiště. To se samozřejmě promítlo také do průběžného stavu. Během čtyř minut postupně mířili přesně Ženatý, Doškář, Matouš, Miľko a premiérové vedení zajistil jičínským barvám Thorovksý, 26:25. Slušně zaplněná hala hnala domácí za bodovým ziskem, ovšem proti stál velmi zkušený plzeňský tým. Hosté i za nepříznivého stavu nepanikařili, výraznější gólový odstup nepřipustili. Mohli se spolehnout na velmi dobře sehrané přesilové hry, ze kterých vytěžili důležité góly. Sedm minut před koncem byl stav nerozhodný 30:30, následně se ale dvakrát prosadil kanonýr Bláha a hosté již náskok nepustili. Utkání nakonec skončilo porážkou jičínských barev 34:37.

Házenkáři Jičína sehráli s favorizovanou Plzní velmi dobrý zápas, který se všem přítomným divákům musel líbit. Hosté ukázali svou kvalitu, většinu zápasu byli ve vícebrankovém vedení, Jičínští ale vždy dokázali zabojovat a ve druhém dějství otočili vývoj skóre na svou stranu. Plzeňští však mají ve svém středu řadu zkušených individualit, které jsou schopny v důležitých momentech vzít odpovědnost na sebe a převážit misku vah na svou stranu. Střelecký prapor Jičínských drželi Dolejší, Matouš a Thorovský, vidět byli rovněž Hlipala, Miľko a Doškář, za předvedený výkon zaslouží pochvalu celý tým.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Machalický, Grabemann – J. Dolejší a Matouš po 6; Thorovský 5; Miľko a Hlipala po 4; Rychna a Doškář po 3; Kastner 2/1; Ženatý 1; J. Hájek; M. Hájek; Pekař; Ježek

Ondřej Šulc, asistent trenéra O2xyworld HBC Jičín: „Gratuluji soupeři k zisku dvou bodů. Zápas měl nějaké svoje parametry, Plzni se povedl začátek. Musím se ale na věc podívat i z druhé strany. Když pominu první půli, kdy jsme prohrávali o čtyři branky, vstup do druhého poločasu byl z naší strany skvělý. Kluci se nevzdali, oklepali se z toho, že prohrávají, a dokázali zápas otočit ve svůj prospěch. Hráli to, co jsme chtěli hned od začátku, tedy agresivní obranu s rychlým brejkem. Dali jsme hodně gólů do prázdné brány, což nám pomohlo ve stíhání Plzně. Koncovka nám už příliš nevyšla, ale za mě super výkon. Velké poděkování divákům, kteří vytvořili úžasnou atmosféru. Za mě to byl pěkný zápas, škoda, že jsme z toho vyšli bodově naprázdno.“

Petr Štochl, trenér Talent tým Plzeňského kraje: „Jsme rádi, že jsme v Jičíně zvítězili. Atmosféra je tady fajn a Jičín se proti nám nevzdává v žádném zápase, takže jsme počítali s tím, že to nebude lehké utkání. Tím, že jsme se ve druhém poločase dostali do situace, kdy jsme prohrávali, o to víc jsme dokázali soupeře zvednout. A on toho dokázal dobře využít, včetně podpory diváků. Musím říct, že jsme viděli některé zápasy Jičína. To, že mají pouze dva body, moc neodpovídá tomu, co předvádí na hřišti. Za mě je jičínský tým dobrý a myslím si, že se tady ty body budou množit. Jsme rádi za vítězství, byť vydřené, ale ono se to někdy vyplatí vyhrát i takto.“

Diváků:   325
Sedmičky:   4/1 – 2/2
Vyloučení:    8 – 3;  ČK: 0 – 0
Rozhodčí:  Šlezingr, Špunar
Sled branek: 1-3, 3-5, 5-9, 7-13 11-14, 13-18, 15-19, 18-20, 21-25, 26-25, 28-27; 29-30; 31-33; 32-35; 34-37

K dalšímu nesmírně těžkému utkání cestují házenkáři Jičína v sobotu 7. října, kdy se představí na palubovce celku SKKP Handball Brno. Ještě předtím, konkrétně ve středu 4. října, sehrají v Lounech utkání 3. kola Českého poháru.