Sobota 6. března 2021, Jičín

Po nedělní dvougólové porážce ve Frýdku-Místku a středeční těsné výhře nad Kopřivnicí zakončili házenkáři HBC Ronal Jičín těžký týden náročným duelem s týmem SKKP Handball Brno. Pro Jičínské to byl poslední domácí zápas základní části, v němž si mohli definitivně zajistit postup do play-off. Pro hosty bylo střetnutí ještě významnější, v případě porážky se jejich šance na postup do bojů o medaile rovnaly pouze teorii. Jičínští opět nemohli nastoupit v nejsilnějším složení, z různých důvodů v sestavě chyběli Freiberg, Rychna, Naimann. Absentoval rovněž zraněný Krahulec, byť se v nominaci na utkání objevil.

HBC Ronal Jičín – SKKP Handball Brno  24:25 (11:12)

První desetiminutovka utkání přinesla v podání obou celků velkou ofenzívní smršť. Útoky jednoznačně převyšovaly obrany, hráči obou celků si dokázali vytvářet nadějné příležitosti a ty poměrně s přehledem proměňovaly. Na konci desáté minutě srovnával domácí Miľko na 5:5. Brněnští spoléhali zejména na spolupráci srbských spojek Arseniče a Jezdimiroviče a rovněž srbského pivota Sekuliče, jenž působil v předchozích letech v Novém Veselí. Skóre se neustále přelévalo z jedné strany na druhou, na konci dvacáté minuty upravoval Jezdimirovič na 9:10. V poslední fázi úvodního dějství se útočné manévry přeci jen “zasekly” a velký podíl na tom měli brankáři Machalický a Bavlnka, kteří vystřídali své kolegy, Veverku a Pšenicu. Na herním projevu hráčů se tu a tam projevila určitá nervozita z důležitosti zápasu, celkově však bylo stále nač se dívat. Hosté pokračovali v dobývání obrany domácích přes spolupráci s pivotem Sekuličem, který odváděl na brankovišti Jičína skvělý výkon, jen v první půli zaznamenal sedm branek. Jičínští ale nezůstávali pozadu, svou typickou kombinační házenou také přehrávali brněnskou defenzívu, bohužel, v mnoha případech zůstali na štíru s koncovkou a poločas tak skončil vedením hostí 11:12.

I po změně stran byla k vidění napínavá bitva. Hosté pokračovali v soustředěném výkonu, disponují velkou útočnou sílou, házenkáři Jičína se jim ale vyrovnali. Přesto dokázali hráči Brna odskočit poprvé v utkání na rozdíl tří gólů, 14:17 a 15:18. Domácí navíc přišli v těchto fázích střetnutí o dalšího hráče, na střídačku odkulhal levoruký Kastner. Na jeho pozici se postavil Pich a byl to právě on, kdo po korekci Šulcem ze sedmičky snižoval krátce po svém příchodu na 17:18. Následně srovnal Kubík na 18:18, ovšem Brněnští poté využili přesilovou hru a odskočili na 18:20. Házenkáři Jičína si ale nechtěli soupeře nechat utéct na výraznější rozdíl, aktivně hrající Dolejší se dvakrát trefil ze střední vzdálenosti a bylo znovu vyrovnáno, 20:20. Na začátku poslední desetiminutovky srovnával na 22:22 Drbohlav. To už stál v brance hostí řecký gólman Gourgourmis, u domácích se mezi tři tyče vrátil Veverka. Jičínští ustáli některé důležité okamžiky, do vedení je po dlouhých minutách poslal Miľko, 23:22. V 56. minutě mohli domácí zvýšit na rozdíl dvou branek, ovšem neproměnili již svůj čtvrtý sedmimetrový hod a přišel trest v podobě třígólové šňůry Brna, stav 23:25. Po oddechovém času domácích sehráli Jičínští pěknou akci, na jejímž konci byl úspěšný Drbohlav, 24:25. Logicky následoval oddechový čas hostí, po němž se Brněnští odhodlali ke střele, která ale mířila mimo jičínskou branku. V posledních vteřinách se ještě házenkáři Ronalu pokusili srovnat, ovšem do zakončení se již nedostali a na palubovce městské sportovní haly vypukla obrovská radost brněnských hráčů.

Házenkáři Jičína tedy v posledním domácím utkání základní části Strabag Rail extraligy vyšli bodově naprázdno, i když utkání by asi nejvíce slušela remíza. Zápas byl po celou hrací dobu naprosto vyrovnaný, ve druhé půli odskočili hosté na rozdíl tří branek, ovšem Jičínští znovu srovnali. Domácí házenkáři doplatili na nízké procento úspěšnosti při exekuci sedmimetrových hodů, ze šesti proměnili pouze čtyři a to je stálo minimálně bod. I přes nejtěsnější porážku si Jičínští díky lepší vzájemné bilanci zápasů s Brnem zajistili postup do play-off. O tom, z kterého místa naši házenkáři postoupí a na kterého soupeře tak ve čtvrtfinále narazí, rozhodnout zbývající duely základní části. Poslední kolo je na programu v sobotu 27. března 2021, Jičínští zajíždí na půdu druhého celku tabulky, plzeňského Talentu.

Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický – Dolejší 4; Šulc 4/2; Miľko, Drbohlav, Kastner a Kubík po 3; Hlava a Pich po 2; Kovařík; Bareš; Thorovský; Doškář; Knittl; Krahulec

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: „Odehráli jsme několikáté, velice kvalitní utkání v řadě, dnes bohužel s nešťastným koncem pro nás. Měli jsme možnosti zvrátit utkání na naši stranu, ale v takto vyrovnaném zápase, pokud neproměníte čtyři sedmimetrové hody a nějaké jasné šance k tomu, tak to člověka trestá. Po pravdě si myslím, že dnes to byl remízový zápas, nám by ten bod zajistil lepší umístění pro play-off, proto je to velká škoda. Nicméně jsme odvedli velice dobrý výkon z hlediska útoku a gólmanů. I přestože nám dal Nikola Sekulič 13 gólů, na druhou stranu jsme dokázali eliminovat zahraniční spojky Brna. Myslím si, že by tomuto utkání slušela více remíza, ale bohužel.“

Pavel Hladík, trenér SKKP Handball Brno: „Nám nezbývalo nic jiného, než sem jet s cílem vyhrát, protože už není jiné cesty, než že teď musíme v každém utkání zvítězit. Věděli jsme, že to bude strašně těžké utkání, což se na hřišti potvrdilo. Věděli jsme, že musíme hrát celých 60 minut dobře, protože jakmile v Jičíně na pět minut vypnete, zápas už nevyhrajete. Museli jsme celou dobu držet koncentraci a neustoupit z toho, co jsme hráli. To se nám naštěstí povedlo a měli jsme i na konci trošičku štěstí. Věděli jsme, že Jičín měl i v našem vzájemném střetnutí problémy s pivotem, proto jsme toho chtěli využít. Nikola byl dnes neskutečný. Já jsem tady 4 roky nevyhrál, vždy buď prohrál nebo remizoval, a to většinou o gól. Z toho důvodu mám z dnešního vítězství o to větší radost.“

Diváků:  hráno bez diváků
Sedmičky:  6/2 – 0
Vyloučení:  4 – 5;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Barták, Hladký
Sled branek: 2-1; 3-4; 6-6; 9-8; 10-10; 11-12; 13-15; 14-17; 18-18; 20-21; 23-22; 23-25; 24-25