Sobota 5. března 2022, Jičín

V náročné sérii utkání pokračují házenkáři jičínského Ronalu. Po těsné porážce na palubovce úřadujícího mistra z Plzně vyhráli ve středu vysoko na půdě posledních Maloměřic a hned v sobotu přivítali v městské sportovní hale celek KH Kopřivnice. Jednalo se o souboj sousedících týmů v tabulce, přičemž pouze výhra mohla udržet Jičínské ve hře o postup do play-off. Domácí opět nemohli nastoupit kompletní, kromě dlouhodobě zraněných Miľka, Drbohlava a Knittla chyběli rovněž Kastner a Freiberg. Trenéři tak opět povolali bývalého kapitána Bareše a dorostence F. Matouše.

HBC Ronal Jičín – KH ISMM Kopřivnice  26:22 (13:8)

Začátek zápasu vyšel našim házenkářům náramně. První gól sice vstřelili z pivota hosté, ovšem to byl v úvodní desetiminutovce jejich jediný přesný zásah. Víc jim výborná defenzíva domácích podporovaná skvěle chytajícím Veverkou nedovolila. Naopak Jičínští v útoku dobře kombinovali a obranu hostí přehrávali. Na 1:1 srovnával Krahulec, poté se trefil Kovařík a následně byl třikrát v řadě úspěšný J. Dolejší, vedení Jičína 5:1. Také v dalším průběhu prvního poločasu tahali Jičínští za delší konec provazu. Hosté sice jejich nápor otupili, k výraznější korekci skóre se ale nedostali. Naopak v polovině úvodního dějství podtrhnul své výborné představení brankář Veverka gólem přes celé hřiště do opuštěné branky hostí, na 10:4 zvyšoval o chvíli později Bareš. Velmi slušně zaplněná sportovní hala dění na palubovce náležitě oceňovala. Domácí házenkáři pokračovali v koncentrovaném výkonu, nadále drželi pěti až šestibrankový náskok, první půle nakonec skončila 13:8.

Po změně stran se Jičínští nadechli k dalšímu tlaku, který se projevil také na průběžném výsledku. Prvních šest minut vyhráli domácí 6:2, na ukazateli tak svítil velmi nadějný stav 19:10. Protože první vzájemný duel vyhráli Kopřivničtí doma o osm gólů, dával průběžný stav házenkářům Jičína možnost v případě rovnosti bodů po základní části svého soupeře v tabulce přeskočit a proklouznout na poslední chvíli do nejlepší osmičky týmů. Toho si byli samozřejmě moc dobře vědomi také hosté, kteří v dalším průběhu zápasu dokázali brankové manko přeci jen snížit. Kopřivničtí potrestali dvě ne zcela dobře sehrané přesilovky domácích a upravili na 20:14. Jičínští Kovaříkem a J. Dolejším kontrovali na 22:14, hosté ale nenápadně korigovali, na začátku poslední desetiminutovky snížili na 24:20. Další úpravu v rozdílu skóre již ale domácí nepřipustili, nakonec zvítězili 26:22 a svému soupeři se přiblížili na dva body.

Házenkáři HBC Ronal Jičín tak zvládli také svůj čtvrtý domácí duel v kalendářním roce 2022 a v průběžné tabulce již mají šestnáct bodů. Matematika je pro ně jednoduchá, aby měli šanci postopit do play-off, potřebují zvítězit ve středu 9. března v Novém Veselí a v sobotu 12. března na palubovce pražské Dukly. Výkony z “jarních” utkání naznačily, že Jičínští mohou tuto těžkou závěrečnou sérii základní části zvládnout. V duelu s Kopřivnicí podržel své spoluhráče, především v prvním poločase, gólman Veverka. Velké penzum práce odvedli na obraně Naimann, Bareš, Kovařík, Hlava a Šulc. V útoku se opět dařilo J. Dolejšímu, autoru deseti branek. Ve druhé půli byli hodně vidět Kovařík a Šulc, statečné souboje na brankovišti soupeře odváděl Bareš, také další hráči podali solidní výkony, odměnou všem byl zasloužený dvoubodový zisk.

Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka 1, Machalický – J. Dolejší 10/5; Kovařík 6; Bareš 3; Šulc 2; Krahulec, Hlava, A. Dolejší a Thorovský po 1; Naimann; Rychna; Doškář; Pekař; F. Matouš

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: „Za mě panuje spokojenost s vítězstvím. Pořád se o tom bavíme, pro nás žádná jiná cesta než vítězství už není. Základem dnešního úspěchu byla rozhodně kvalitní obrana a zároveň výkon gólmana Veverky v prvním poločase. Zároveň bych chtěl vyzdvihnout produktivitu Jirky Dolejšího. Druhý poločas jsme si zkomplikovali nevyužitím přesilové hry. Kdybychom to lépe zvládli, vítězství mohlo být větší.“

Aleš Chrastina, trenér KH ISMM Kopřivnice: „Hodnocení bude velmi krátké. Do zápasu jsme vstoupili vlažně, bez nasazení a koncetrance. Jičín si vytvořil pohodlný náskok, který se nám naštěstí podařilo snížit, protože při rovnosti bodů je vzájemné utkání na naší straně. Nicméně je to otevřené až do posledního kola, Jičín má ještě ve hře čtyři body, my máme ve hře dva, takže ta rovnost tam může být. My jsme dnes každopádně neodehráli to, co jsme měli a druhý poločas nám ukázal, že jsme tu vyhrát mohli.“