Čtvrtek 15. prosince 2022, Jičín

V posledním extraligovém duelu kalendářního roku 2022 přivítali házenkáři jičínského O2xyworldu netradičně ve čtvrtek úřadujícího českého mistra, Baník Karviná. Hosté byli jednoznačným favoritem střetnutí, domácí ale nechtěli prodat kůži lacino a do zápasu vstupovali s cílem silného protivníka co nejvíce potrápit. Před samotným výhozem byl oceněn Lukáš Rychna, jenž v předchozím utkání na palubovce pražské Dukly zaokrouhlil počet svých extraligových střetnutí v jičínském dresu na rovných 400.

O2xyworld HBC Jičín – HC Baník Karviná  20:24 (9:11)

Úvod utkání byl oboustranně hodně opatrný, hráči se na obou brankovištích jen velmi těžko prosazovali proti solidně fungujícím obranám, spolehlivě rovněž chytali Machalický na jedné a nestárnoucí Martin Galia na druhé straně. Po deseti minutách byl stav 2:3. Domácí hráči znovu vyprodukovali několik naprosto zbytečných technických chyb, čímž se připravili o možnost získat vedení na svou stranu. Nutno je ale pochválit za velkou bojovnost a nasazení, kterými nahrazovali některé nedostatky ve hře. Rozdíl ve skóre byl neustále dvě až tři branky, na čemž měli i nadále velkou zásluhu oba gólmani. Na domácí straně držel střelecký prapor tradičně J. Dolejší, aktivně si počínal rovněž Kovařík. Hosté spoléhali na reprezentanta Soláka, jemuž sekundoval Fulnek. Právě posledně jmenovaný uzavřel účet prvního poločasu, když upravil na 9:11.

Po změně stran přišel nápor hostujícího celku. Přestože i nadále působila jičínská defenzíva poměrně kompaktně, dokázali se Karvinští individuálními dovednostmi prosadit případně vybojovat vyloučení jičínských házenkářů. Nabídnuté přesilovky poté využili a pěti góly v řadě zvýšili na 10:17. Ani tento stav ale naše házenkáře nezlomil, nejprve korigovali na 13:18, v osmnácté minutě snižoval na 16:19 gólman Machalický střelou přes celé hřiště do opuštěné karvinské svatyně. Víc ale hosté nedovolili, ve zbývajících minutách si udržovali tří až čtyřgólový náskok, který uhájili až do úplného závěru. Domácí po sympatickém představení podlehli 20:24.

Jeden z největších aspirantů na mistrovský titul potvrdil úlohu favorita, nutno ale poznamenat, že naši házenkáři předvedli velmi solidní představení. Ve výborném světle se prezentoval brankář Machalický, střelecky se nejvíce dařilo J. Dolejšímu, jenž zaznamenal osm přesných zásahů. Čtyři góly přidal Kovařík, tři J. Drbohlav. Velkou pochvalu zaslouží domácí defenzíva, která individuálně výborně vybaveným hráčům soupeře mnoho prostoru nenechávala. V obraně odvedli slušný výkon Kovařík, Rychna, Hlava, J. Drbohlav a do svého vyloučení byl velmi platný Pekař.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Machalický 1, Pleva – J. Dolejší 8/2; Kovařík 4; J. Drbohlav 3; Rychna, Hlava a Kastner po 1; Matouš 1/1; A. Dolejší; Pekař; Doškář; J. Hájek; Thorovský; Ženatý; Š. Drbohlav

Petr Mašát, trenér O2xyworld HBC Jičín: „Investovali jsme do prvního poločasu, který nás stál spousty sil. Udělali jsme hodně technických chyb, výsledek mohl být pro nás trošku přívětivější. Kvůli chybám v první půli jsme nedokázali otočit skóre v náš prospěch. Po přestávce jsme si nechali Karvinou utéct o nějakých sedm gólů. Klukům patří pochvala, že bojovali do poslední chvíle a nějakým způsobem výsledek dokázali zkorigovat. Byl bych rád, kdyby se dnešní nasazení přeneslo i do dalších zápasů v jarní části, kde musíme zabrat, abychom neměli starost s existencí v Chance Extralize.“

Martin Kovařík, spojka O2xyworld HBC Jičín: „Gratuluji soupeři k vítězství. Ukázali nám, že ne nadarmo je Karviná mistrem. Jsme rádi, že jsme po sérii porážek ukázali, že jsme tým, který umí zabrat a dokáže potrápit i jeden z nejlepších celků soutěže. Je to veliká škoda, zabojovali jsme, ale technické chyby nám nedovolily zápas zdramatizovat.“

Michal Brůna, trenér HCB Karviná: „My jsme sehráli velmi slabé utkání, a tím nechci snižovat výkon Jičína, který je oslabený a bojoval až do samého konce. Ale tak, jak jsme se představili, se mistr ligy představovat nemůže.“

Martin Galia, brankář HCB Karviná: „Pro nás je to povinné, ale vydřené vítězství. Bohužel někteří naši hráči předvedli ostudný výkon, který se tuto sezónu opakuje. Je na čem pracovat, ale jsme rádi za dva body.“

Diváků:  369
Sedmičky:  3/3 – 3/2
Vyloučení:  6 – 5;  ČK:  1 – 1
Rozhodčí:  Valášek, Vychodil
Sled branek: 1-1; 2-3; 3-6; 5-8; 7-10; 9-10; 10-12; 10-17; 13-18; 16-19; 18-21; 20-24

Krásné prožití vánočních svátků, pevné zdraví a mnoho úspěchů v novém roce 2023 Vám přejí jičínští házenkáři.