Neděle 7. května 2023, Jičín

V neděli sehráli házenkáři jičínského O2xyworldu poslední zápas soutěžního ročníku 2022/2023. V odvetném utkání série o konečné sedmé místo přivítali na palubovce městské sportovní haly favorizovaný celek Brna. Úvodní duel zvládli o „chlup“ lépe Brněnští, kteří zvítězili nejtěsnějším rozdílem 24:23, konečný výsledek ale dával velké šance Jičínu vybojovat sedmou příčku. Domácí nastoupili ve stejném složení, naposledy se jičínským příznivcům představili Martin Kovařík a trenér Petr Mašát, kteří budou v příští sezóně působit v Německu.

 

O2xyworld HBC Jičín – SKKP Handball Brno  22:20 (14:10)

Na vedoucí branku Kovaříka dokázali hosté ve čtvrté minutě odpovědět zásluhou Zahradníčka, následující okamžiky ale patřily domácím. Házenkáři Jičína pozorně bránili, v brance chytal spolehlivě nestárnoucí Pleva, který na Brno dlouhodobě „umí“. V útoku se opět prosadil Kovařík, dvě branky v rychlém sledu zaznamenal Rychna a na 5:1 upravoval Miľko. Za tohoto stavu se ke slovu dostali také hosté, tři góly v řadě znamenaly korekci na 5:4. Domácí se z náporu hostí dokázali oklepat, znovu vycházeli z pozorné defenzívy a postupně získali třígólový náskok. Na konci druhé desetiminutovky upravoval hostující Kocich na 9:7, další fáze střetnutí ale patřily Jičínským. Nejprve se krásně trefil Hlava, následně mířil dvakrát do černého J. Dolejší a na ukazateli rázem svítil nadějný stav 12:7. V závěru poločasu sice hosté z náskoku domácích dvě branky ubrali, definitivní slovo ale měl Miľko, jenž stanovil na průběžných 14:10.

Velmi důležitým se ukázal začátek druhého dějství. Po třech minutách byl rozdíl ve skóre stále čtyři góly, 16:12, poté ale přišly výborná pasáž ze strany Jičína. Ve svém výborném výkonu pokračoval gólman Pleva, také obrana pracovala i nadále s patřičným nasazením a důrazem, hosté se téměř nedokázali prosadit. V útoku mířili přesně postupně Kovařík, Rychna a J. Dolejší, po jejichž brankách vedli domácí již 19:12. Mohlo se zdát, že je o osudu série rozhodnuto, znovu se ale potvrdilo, že je nutné hrát celých šedesát minut. Domácí patrně pod vlivem vysokého vedení na chvíli vypadli z role, hosté vycítili šanci a obraz hry se až nečekaně rychle změnil. Jičínští vyrobili v krátkém sledu několik chyb, nevyvarovali se střelby z nepřipravených pozic a hosté trestali. Házenkáři Brna vyhráli prostřední desetiminutovku druhé půle 5:0 a snížili na 19:17. To byla pro Jičínské poměrně velká rána, hluchou pasáž ukončil až ve dvacáté minutě Kovařík, 20:17. Hosté však dokázali vzápětí odpovědět, znovu snížili na rozdíl dvou gólů. Na další přesný zásah se čekalo dlouhých sedm minut, naštěstí to byl domácí Kovařík, kdo proměnil sedmičku a alespoň trochu náš celek uklidnil. Do konce utkání chyběly tři minuty a bylo zřejmé, že vzhledem k nízkému počtu branek bude Jičínským stačit i nejtěsnější výhra. Hosté bojovali až do konce, na 21:19 korigoval nejlepší extraligový střelec Kocich a stejný hráč dostal šanci na konci devětadvacáté minuty ze sedmičky snížit na jediný gól. Brankář Pleva ale korunoval své skvělé představení, sedmičku „lapil“ a nasměroval tak jičínské házenkáře ke konečné výhře 22:20.

Házenkáři O2xyworld HBC Jičín tedy otočili sérii ve svůj prospěch a soutěžní ročník 2022/2023 zakončili na skvělém sedmém místě. Základem úspěchu byl výkon brankáře Plevy a výborná defenzíva domácích v čele s Pekařem a Hlavou. Ve svém posledním zápasu v jičínském dresu se šestkrát prosadil Kovařík, stejný počet zásahů zaznamenal rovněž J. Dolejší, třikrát se trefili Rychna a Miľko. Za celou sezónu zaslouží pochvalu všichni hráči, kteří se na dalším úspěchu jičínské házené podíleli. Poděkování samozřejmě míří také k trenéru Petru Mašátovi, jenž stál na lavičce extraligových házenkářů šest roků a dovedl tým v sezóně 2018/2019 ke čtvrtému místu, druhému nejlepšímu umístění mužů v nejvyšší soutěži. Sluší se poděkovat rovněž příznivcům Jičína, kteří náš tým celý rok podporovali.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Pleva, Machalický – Kovařík 6/1; J. Dolejší 6/2; Rychna a Miľko po 3; Hlava 2; Matouš a Thorovský po 1; Kastner; Pekař; Hlipala; Š. Drbohlav; A. Dolejší; Ženatý; Doškář

 

Statistika utkání:
Diváků:  303
Sedmičky:  5/3 – 1/0
Vyloučení:  5 – 3;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Hájek, Kozler
Sled branek: 1-0; 5-1; 7-4; 9-7; 12-7; 14-10; 16-12; 19-12; 19-17; 22-19; 22-20