Sobota 22. února 2020, Brno

K velmi důležitému střetnutí odjížděli v sobotu házenkáři jičínského Ronalu. Představili se na půdě desátého Brna, které mělo v tabulce pouze o jeden bod méně než Jičín a stále živilo šance na postup mezi nejlepších osm týmů soutěže. To samé ale platí o našich házenkářích, ti si byli moc dobře vědomi, že jakýkoliv bodový zisk by pro ně mohl mít v konečném účtování základní části cenu zlata. Hosté cestovali oslabeni o zraněné Picha, Groha a Škaldu, naopak do sestavy se po několikatýdenní absenci vrátil Dolejší. Poprvé se v jičínském týmu navíc představil Jan Brabec, zkušený pivot a především pilíř defenzivních řad. V extralize mimo jiné působil v pražské Dukle a Lovosicích, v současné době hájí barvy pražské Slavie.

SKKP Handball Brno – HBC Ronal Jičín  24:24 (12:10)

Výhozem zahájili utkání házenkáři hostujícího Ronalu, kteří se přesnou trefou Kovaříka ujali vedení 0:1. Domácí, kterým chyběl jičínským příznivcům dobře známý Libor Horut, záhy srovnali a o chvíli později otáčeli na 2:1. Vývoj skóre se neustále přeléval z jedné strany na druhou, u hostí si zpočátku počínal velmi aktivně Kovařík, domácí se prosazovali především po dohrávkách svých kombinací do prostoru pivota, s čímž si jičínská defenzíva nevěděla v úvodu rady. Na obou stranách byli také vidět gólmani, domácí Pšenica a hostující Veverka. Zejména druhý jmenovaný své spoluhráče několikrát výrazně podržel, když zneškodnil vyložené šance z pivota i samostatný brejk. Bohužel, jeho spoluhráči vynikající podporu nedokázali přetavit v další branky v síti brněnského celku. Naopak, za stavu 4:4 přišel několikaminutový výpadek hostí a obraz hry se změnil. Jičínští doslova nabídli Brněnským vícebrankové vedení svými až těžko uvěřitelnými chybami v rozehrávce. V několika případech “namazali” domácím přímo do samostatného úniku a hráči Brna trestali, 8:4. V těchto fázích utkání to s hosty nevypadalo moc dobře, ke cti našich házenkářů ale sloužil fakt, že se nenechali nepříznivým vývojem otrávit a na dění na palubovce dokázali zareagovat tím nejlepším možným způsobem. Základem obratu bylo zlepšení jičínské defenzívy. Naši hráči začali bránit mnohem agresivněji, v každém postupném útoku měli Brněnští problémy dostat se do zakončení s příznivější pozice. Částečně úspěchy z defenzívní činnosti se logicky přenesly i na útočnou polovinu hostí. K náporu zavelel dvěma rychlými góly agilní Rychna, na nejtěsnějších 8:7 snižoval již svou čtvrtou trefou Kovařík a brankovou šňůru zakončil Šulc, srovnáno na 8:8. Do konce poločasu zbývalo něco málo přes čtyři minuty a zdálo se, že hosté přebírají otěže hry. V tuto chvíli vzal na sebe ale zodpovědnost velezkušený hráč domácích Hastík, jenž se dvakrát prosadil a ukázal, že Brněnští se bodů vzdát nehodlají. V závěrečné minutě za stavu 11:10 pro domácí hráli hosté oslabení. Hlava zachytil kombinaci domácích a vybídl své spoluhráče k rychlému útoku. Bohužel, Jičínští opět vyprodukovali chybu z kategorie školáckých a místo, aby srovnali na poločasových 11:11, umožnili domácím z kontrabrejku zvýšit na 12:10.

Po změně stran pokračovala pravá házenkářská bitva, která nabídla, alespoň ve své první polovině, podobný obrázek z první půle. Domácí nejprve využili pokračující přesilovku, ve čtvrté minutě zvýšili na 14:10 a do druhé třicetiminutovky tak vstoupili více než dobře. Na další branku Rychny domácí ještě po další chybě v rozehrávce hostí dokázali z brejku odpovědět, 15:11, další minuty se již ale nesly ve znamení jičínského náporu. Do hostující branky se postavil Machalický, jenž vystřídal v první půli skvěle chytajícího Veverku a hned si připsal úspěšný zákrok. Házenkáři jičínského Ronalu znovu zlepšili činnost v obraně, hráli patřičně agresivně, dávali si pozor na dohrávku domácích do prostoru pivota. V útoku se nejprve chytrou střelou prezentoval Rychna, stejný hráč poté završil svůj hattrick individuálním průnikem z druhé vlny. Na 15:14 snižoval svou první trefou do černého po krásném pasu Machalického Krahulec a vyrovnání na 15:15 zařídil jičínským barvám Šulc. Sebevědomí bylo v těchto momentech jednoznačně na straně hostí, stačilo ale pouze několik desítek vteřin a vše bylo znovu jinak. Jičínští jakoby se nevážili toho, že se po skvěle odehrané pasáži vrátili do zápasu, znovu dvěma lehkovážnými ztrátami umožnili domácím vybudovat si uklidňující náskok, 18:15. Naštěstí ani tento stav Jičínské nezlomil. Hosté i nadále pozorně bránili a odměnou jim byly dva góly Kovaříka, 18:17. Drama pokračovalo, v sedmnácté minutě domácí zvyšovali na 20:18, následující desetiminutovka ale opět patřila hostím. Ze sedmimetrového hodu se prosadil Krahulec, na 20:20 srovnával na začátku 21. minuty Šulc. I poté hostující obrana obstála a z následného postupného útoku se svou typickou střelou ze souhlasné nohy nemýlil Rychna, jenž zaznamenal již svůj šestý gól a upravil na 20:21. Po šesti minutách se trefili rovněž domácí, srovnával Petrovič. Poté měli házenkáři domácího SKKP možnost jít znovu do vedení, jičínská obrana ale byla pozorná, Kostelecký navíc krásným pasem uvolnil Hlavu a ten překonal nastoupivšího zkušeného gólmana Fabiána. Na další gól se čekalo čtyři minuty a ke spokojenosti hostující lavičky i přítomných fanoušků se ze střední vzdálenosti trefil Drbohlav, nadějný stav 21:23. Do konce utkání chyběly dvě a půl minuty. Z dvougólového náskoku, prvního v utkání, se ale hosté neradovali dlouho. Po delší době nechali dohrát akci na pivota a z nařízené sedmičky Brňané snížili na nejtěsnějších 22:23. Následně Jičínští v útoku neskórovali, to se ale na druhé straně podařilo Hastíkovi, srovnáno 23:23. Na začátku poslední minuty šli do útoku hosté. Jako správný kapitán se zachoval Šulc, po rozjeté kombinaci vzal na svá bedra plnou zodpovědnost a chytrou střelou nedal Fabiánovi šanci, 23:24. Hosté byli velmi blízko vítězství, po oddechovém času domácí lavičky ale nechali vystřelit Hastíka a ten se nemýlil, 24:24. Oddechový čas brali tentokrát hosté. Brňané šli do rizika, věděli, že bod je pro ně asi málo a pokusili se o celoplošnou osobní obranu. Jičínští nezpanikařili, počkali si na správný moment, míč putoval po ose Rychna, Machalický, Krahulec a Šulc. Hostující kanonýr mohl tři vteřiny před koncem rozhodnout o nejtěsnější výhře hostí, bohužel, jeho střelu vytlačil s obrovskou dávkou štěstí brankář Fabián na tyč. Utkání tak skončilo po výsledku 24:24 dělbou bodů.

Házenkáři Jičína sehráli na palubovce přímého konkurenta v boji o postup do play-off zápas dvou tváří. Na jedné straně po většinu utkání pozorně bránili, mnoho důležitých zákroků si připsali brankáři, celý tým bojoval i v momentě, kdy se mu herně ani výsledkově tolik nevedlo. Ta méně přívětivá tvář připravila jičínské házenkáře o druhý bod, byly to technické chyby. Hosté vyprodukovali v průběhu šedesáti minut dvacet jedna ztrát míče, v mnoha případech to navíc byly chyby, které přímo vybídly domácí hráče ke skórování. Celkově lze ale vystoupení Jičínských z pohledu dalších vyhlídek bojů o play-off hodnotit pozitivně. Jak již bylo řečeno, solidní zápas odchytali Veverka a Machalický, v obraně odvedli velké penzum práce Kovařík, Miľko, Hlava a Bareš, v první půli naznačil svůj možný přínos v defenzívě také Brabec. V útoku sehrál jeden ze svých nejlepších extraligových duelů Rychna, autor šesti branek. Stejným počtem gólů zatížili konto soupeře také aktivní Kovařík a Šulc. Všichni hráči zaslouží pochvalu za bojovnost a nasazení, vydřený bod může být nakonec velmi cenný. Poděkování rovněž patří všem jičínským fanouškům, kteří cestovali do Brna společně s výpravou hráčů nebo dorazili po vlastní ose. Určitě i oni mají velký podíl na konečném zisku bodu, děkujeme.

Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický – Šulc, Rychna a Kovařík po 6; Kostelecký 2; Krahulec 2/1; Hlava a Š. Drbohlav po 1; Miľko; Dolejší; Bareš; Brabec; Sedlák; Knittl; Doškář

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: „My jsme sem přijeli pro dva body, který byly pro nás strašně důležité v boji o play-off. Odjíždíme s jedním bodem. Těžko se mi to hodnotí, protože spoustu gólových situací jsme Brnu věnovali technickými chybami. Určité části naší hry se neslučovaly s týmem, co bojuje o play-off. Na druhou stranu oceňuji, že se kluci vrátili do zápasu ze situací, kdy jsme prohrávali o 3, 4 branky. Bohužel mít nad dvacet technických chyb je šílený. S ohledem na to, že jsme bránili celkem slušně, jsme ten zápas měli vyhrát. Ten zápas byl dvoubodový. Určitou nevyzrálostí hráčů jsme ten zápas nedovedli do vítězného konce. Uvidíme, jestli ten bod bude pro nás mít nějakou hodnotu, to se samozřejmě dovíme až po základní části.”

Ivo Vávra, trenér SKKP Handball Brno: „Gratuluji soupeři k zisku bodu. Hodnotí se mi to ještě hůř, protože to pro nás byly dva klíčové body. Myslím si, že to nebylo vůbec pěkné utkání a to na obou stranách. My jsme nedali čtrnáct vyložených šancí a to je pro mě prostě fatální zklamání. Takhle se o play-off prostě nehraje. Chybí nám větší odvaha našich spojek. Vzít to na sebe byl v podstatě schopný jenom Viktor Hastík, který navíc není úplně fit. Musím také pochválit Lukáše Václava, který udělal v obraně kus práce. Pro mě je to obrovské zklamání. Do tohoto utkání jsme šli pro dva body. Jestli chceme někdy pomýšlet na play-off, tak týmy, které se pohybují okolo nás, prostě musíme porážet. A jestli tohle výhledově nebudeme dělat, tak v play-off nebudeme ještě dlouho. Byli jsme schopní si ty šance vypracovat, ale hodně jsme jich bohužel neproměnili. Poslední čtyři minuty tam byly fatální chyby, když odešel Lukáš Václav, tak tam Šulc dával góly z dálky. Docela se divím, že se po zranění tak rychle vrátil. Je to klíčový hráč a troufám si říct, že kdyby tady dnes nebyl, tak v Brně zůstanou oba body. Hranice a Jičín se ještě o play-off můžou porvat, my už jsme bohužel bez šance.”

Statistika utkání:
Diváků:  322
Sedmičky:  6/5 – 1/1
Vyloučení:  1 – 2;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Bubeníček, Petruška
Sled branek: 2-1; 2-3; 4-4; 8-4; 8-8; 11-9;12-10; 14-10; 15-11; 15-15; 18-15; 20-18; 20-21; 21-23; 23-24; 24-24

V dalším nesmírně důležitém utkání Strabag Rail extraligy přivítají házenkáři jičínského Ronalu netradičně v pondělí 2. března 2020 od 19:30 hodin před televizními kamerami stanice ČT Sport o účast v nejlepší osmičce týmů rovněž bojující celek Lovosic.