Sobota 1. října 2022, Jičín

V sobotu přivítali házenkáři Jičína v utkání 6. kola Chance extraligy dosud neporažený celek Talentu Plzeň. Hosté působí v letošním ročníku nejvyšší soutěže zatím velmi suverénně a netajili se ambicemi vítěznou sérii prodloužit také v Jičíně. Domácí chtěli po úterním vítězství ve třetím kole Českého poháru v Náchodě favoritovi duelu jeho úlohu co nejvíce zkomplikovat, věděli však, že šance na úspěch vede pouze přes stoprocentní výkon na hranici současných možností. V sestavě domácích se poprvé v letošním ročníku extraligy objevil Kovařík, jenž v létě podstoupil artroskopickou operaci kolene.

 

O2xyworld HBC Jičín – Talent tým Plzeňského kraje  19:30 (10:12)

Začátek utkání přinesl vyrovnanou bitvu. První gól vstřelili hosté, na 1:1 srovnával domácí J. Drbohlav zakončením z prostoru pivota. Hosté hráli naprosto uvolněně, v útoku dokázali trpělivě kombinovat a čekat na vhodné střelecké příležitosti. Bez větších problémů přehrávali jičínskou obranu a poměrně lehce skórovali. Naštěstí také domácí házenkáři nacházeli skulinky v defenzívě plzeňského Talentu a s favoritem střetnutí drželi krok. Ve třinácté minutě srovnával Hlipala na 5:5, následně však přišel první výraznější nápor hostí. Ti pokračovali v pestré útočné hře, častokrát dohrávali své kombinace do pivota, kde se nemýlil Režnický. Především díky jeho třem přesným zásahům v krátkém časovém úseku Plzeňští odskočili na 5:9. Nutno přiznat, že k čtyřgólovému vedení jim hodně napomohli Jičínští neproměněním některých vyložených šancí a rovněž nepřipravenou či nedůraznou střelbou ze spojkové vzdálenosti. Přesto se házenkáři jičínského O2xyworldu dokázali z nepříznivého stavu oklepat a vrátit se znovu do hry o extraligové body. Posledních sedm minut úvodního dějství se neslo v režii jičínského náporu. Dvakrát se v krátkém sledu trefil Thorovský, sedmičku proměnil Dolejší a na 10:12 upravoval v úplném závěru Hlipala.

Jak nadějně končila první půle zápasu s velkým favoritem na mistrovský titul, tak nevydařeně začala druhá třicetiminutovka. Hosté pokračovali v dobré obranné práci, Jičínští se proti aktivnějšímu systému prosazovali jen velmi těžko. Většinou se opět snažili Herajta v plzeňské brance zaskočit nepřipravenou střelou ze spojek, hostující gólman si ale s nepříliš povedenými pokusy bez větších potíží poradil. V některých případech přeci jen domácí dobře zakombinovali a vytvořili si nadějnější střelecké pokusy z křídel, bohužel, ani z těchto pozic nebyli úspěšní. Naopak hosté v prvních pěti minutách třikrát skórovali a odskočili na 10:15. První branku domácích ve druhé půli vstřelil v šesté minutě Kastner, házenkáři Talentu ale pokračovali v soustředěném výkonu a šňůrou pěti zásahů zvýšili až na 11:20. Jičínští se nechtěli s vysokou porážkou smířit, s přibývajícími minutami zlepšili útočnou fázi a z náskoku hostů začali pomalu ukrajovat. Napomohl tomu rovněž gólman Pleva, jenž v krátkém úseku zlikvidoval tři vyložené šance Plzně a sám se také trefou přes celé hřiště zapsal do listiny střelců. Domácí vycítili šanci vývoj duelu alespoň zdramatizovat, snížili nejprve na 15:21, na začátku poslední desetiminutovky korigoval aktivně hrající Thorovský na 17:22. V závěru zápasu ale domácím ubývaly síly a hosté si dokráčeli pro snadnou výhru v poměru 19:30.

Házenkáři Jičína nenavázali na výkon z úvodního domácího duelu s Novým Veselím a zaslouženě odešli poraženi. Jičínští si nevěděli rady především v útočné fázi, na každý gól se příliš nadřeli, prakticky neskórovali ze spojkové střelby.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Machalický, Pleva 1 – Kastner 5/2; Thorovský 4; J. Drbohlav a Hlipala po 2; J. Dolejší 2/2; A. Dolejší; Freiberg a Hlava po 1; Kovařík; Matouš; Pekař; Š. Drbohlav; Doškář; Rychna

 

Statistika utkání:
Diváků:  350
Sedmičky:  6/4 – 3/2
Vyloučení:  3 – 6;  ČK:  0 – 1
Rozhodčí:  Barták, Hladký
Sled branek: 2-3; 5-5; 5-9; 7-10; 10-12; 11-15; 11-20; 15-21; 18-23; 19-27; 19-30

 

 

Již ve středu 5. října se házenkáři O2xyworld HBC Jičín představí v dalším extraligovém duelu v Kopřivnici, hned v sobotu 8. října přivítají v tradičních 18:00 hodin slovenského suveréna posledních let, tým Tatranu Prešov.