Středa 24. dubna 2019, Jičín

Ve středu sehráli házenkáři jičínského Ronalu a plzeňského Talentu druhý duel semifinálové série CHANCE play off STRABAG Rail Extraligy. V prvním vzájemném měření sil byli úspěšnější díky domácí výhře 31:29 Západočeši, Jičínští ale favorita na mistrovský titul hodně potrápili a nebýt zbytečných chyb v rozehrávce, mohli pomýšlet na vítězství. Do druhého střetnutí tedy vstupovali domácí s jediným cílem, stav série srovnat a zajistit tak svým skvělým fanouškům další domácí duel o týden později. Oba týmy se představily ve stejném složení. Před samotným utkáním přivítal moderátor řadu hostů z řad představitelů vedení města Jičína a zástupců hlavních partnerů klubu, o slavnostní výhoz se posléze postaral bývalý vynikající fotbalový útočník Luděk Zelenka.

HBC Ronal Jičín – Talent M.A.T. Plzeň  37:38 (32:32; 16:17)

Od úvodního hvizdu byla téměř do posledního místa zaplněná jičínská sportovní hala svědkem úchvatné podívané. Hráči obou celků zahájili představení ve velkém stylu. V mírném vedení byli zpočátku hosté, kteří dokázali přehrávat domácí obranu, ovšem házenkáři Jičína později využili několika dobrých zákroků gólmana Veverky a otočili na 3:2. Také v dalších minutách byli o malinko vpřed domácí, bylo však zřejmé, že zkušení hosté budou chtít trpělivou hrou v útoku jičínskou defenzívu unavit a následně udeřit. Ve třinácté minutě vedli házenkáři Ronalu 7:5, Plzeňští ale dvěma rychlými zásahy srovnali na 7:7. Díky skvělé produktivitě střelby v podání domácích se hostující lavička odhodlala ke změně v brance, když Herajta vystřídal Šmíd. I nadále však pokračovali domácí ve výborném ofenzívním představení, tahounem většiny akcí byl výborně hrající Šulc, kterému sekundoval Kovařík a na křídle téměř neomylný Kubík. To samé ale platilo na straně Plzně, hosté chytrými kombinacemi a křížným pohybem přiváděli obranu domácích do úzkých. Tvrdé projektily následně mířily přesně za záda bezmocného Veverky. Šest minut před koncem vedli Jičínští 13:11, závěr prvního poločasu ale vyzněl lépe pro hosty. Házenkáři Talentu zlepšili v posledních minutách obrannou činnost a odměnou bylo nejen vyrovnání skóre, ale později vedení 14:16. V předposlední minutě korigoval domácí Šulc na 15:17, po další brance hostí upravoval na poločasových 16:17 Kubík.

Do druhého dějství nastoupil v jičínské svatyni brankář Machalický a ihned se blýskl důležitým zásahem. To již bylo srovnáno, když přesilovou hru a následnou sedmičku zužitkoval Šulc, 17:17. Stejný hráč dovedl Jičínské znovu do vedení, hosté ale záhy odpověděli. S přibývajícími minutami získávali domácí házenkáři mohutně povzbuzováni svými příznivci na jistotě, přebírali iniciativu a to se projevilo také na průběžném stavu. V desáté minutě zvyšoval na 21:19 po krásné spolupráci na brankovišti hostí kapitán celku Bareš, na gól z ruky Šindeláře potom odpověděli Jičínští hned dvakrát. Nejprve se z křídla znovu nemýlil Kubík a o několik desítek vteřin později zvyšoval na 23:20 neúnavný Šulc. V polovině druhé třicetiminutovky vystupňovali házenkáři jičínského Ronalu svůj tlak a opět dvakrát udeřili. Poté, co se obrana hostí začala ještě mnohem více „věnovat“ Šulcovi, využil volnějšího prostoru Dolejší, kterého následně napodobil Kovařík. Jičínští díky jejich trefám odskočili již na 26:22. V osmnácté minutě se opět blýskl individuální akcí Dolejší, stav 27:23. S nadějemi domácích hráčů to vypadalo velmi dobře. Stačila však maličká ztráta koncentrace, úspěšně zvládnutá přesilová hra hostí a vše bylo během několika málo okamžiků jinak. Zkušení hosté potvrdili, že umí zvládat důležité momenty vypjatých zápasů a čtyřbrankovou šňůrou srovnali na 27:27. Poté se dvakrát oba celky prostřídaly ve skórování, do poslední pětiminutovky se vstupovalo za nerozhodného stavu 29:29. Třicátou trefu do černého zajistil domácím barvám Kubík, v sedmadvacáté minutě zvyšoval na 31:29 Dolejší a po další ztrátě dokonal zdánlivé dílo zkázy z pohledu hostí Horut, 32:29. Zdálo se, že domácí jsou vyrovnání série velmi blízko. Plzeňští dokázali snížit na 32:30 až v předposlední minutě, na začátku poslední ztratili míč a domácí brali oddechový čas. Do konce duelu zbývalo přesně 48 vteřin. Po opětovném zahájení hry putoval míč po ose Šulc Miľko, přičemž druhý jmenovaný z pivota brankáře hostí nepřekonal. Hráči Talentu rychle přesunuli těžiště hry na polovinu domácích a nedůsledně bráněný Michal Tonar ml. se štěstím prostřelil Veverku, 32:31. Necelou půlminutku před koncem duelu šli domácí opět do útoku, technická chyba ale znamenala ztrátu míče, rychlý přechod a vyrovnávací gól z ruky Doudy. Domácí hráči, ale samozřejmě i příznivci, jakoby nevěřili, že skvěle rozehraný zápas neskončil jičínskou výhrou a srovnáním série na 1:1. Šance však stále žila, na řadu přišel rozstřel ze sedmimetrových hodů. V úvodní sérii házelo na každé straně pět hráčů. Ve čtvrté minisérii neuspěl na straně Jičína Král a posledním hodem mohl rozhodnout Jakub Tonar. Jičínský gólman Veverka ovšem jeho pokus zneškodnil a oddálil tak plzeňskou radost. Poté tedy byla zahájena druhá série s tím rozdílem, že v případě neúspěchu v jedné z minisérii rozstřel končí. V první minisérii uspěli oba exekutoři, ve druhé překonal Veverku Douda. K následné „sedmičce“ se postavil jednoznačně nejlepší hráč utkání Šulc. Bohužel, domácí si vypili kalich hořkosti až do dna. Nejzkušenější hráč, který v základní hrací době pětkrát sedmičku využil a uspěl i v první sérii, tentokrát hostujícího Šmída nepropálil.

Obrovská radost na straně Plzeňských, zmar a pocit beznaděje u jičínských házenkářů a jejich fanoušků,kteří zcela zaplnili městskou sportovní halu. Zápas, v němž byli domácí tak blízko vítězství, jim ukázal tentokrát odvrácenou tvář sportu. Házenkáři HBC Ronal Jičín byli nejúspěšnějšímu celku posledních let minimálně vyrovnaným soupeřem, ve druhé půli dostali Plzeňské pod tlak a vítězství byli neuvěřitelně blízko. Bohužel, souhra okolností tentokrát byla k Jičínským neúprosná. Domácí podali houževnatý bojovný výkon, na palubovce nechali všechny síly, ani to však nakonec nestačilo. Utkání nabídlo všechny atributy play-off. Tvrdou, ovšem férovou házenou, branky po krásných individuálních akcích, okulahodící kombinace, dramatické situace včetně infarktového závěru. Střetnutí se odehrálo ve vynikající atmosféře, poděkování míří k příznivcům jičínských barev, ale také fanouškům Plzně, kteří se podíleli na úžasném sportovním představení.

Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický – Šulc 13/6; Kubík 8/1; Horut 5/2; Kovařík 4; Dolejší 4/1; Bareš, Miľko a Drbohlav po 1; Hlava; Groh; Kolc; Rychna; Kostelecký; Král

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: „Tento zápas se mi nehodnotí moc dobře. Plnili jsme všechny cíle, které jsme si před zápasem dali. Až na ten první poločas, kde nás tížily technické chyby. Do druhého poločasu jsme je dokázali zlepšit, zároveň jsme zlepšili agresivitu, v obraně jsme byli důraznější a zápas jsme přivedli do koncovky, kterou musí tým, který chce bojovat o medaile, zvládnout. Ať je to střela nebo ztráta míče. My jsme to bohužel nezvládli. Je veliká škoda, že toto utkání nebylo v televizi, protože tady byla plná hala a skvělá atmosféra. Jsem na kluky pyšný, ale samozřejmě jim budu vyčítat tu koncovku, kterou prostě musíme zvládat. Bude nás to mrzet. Dokázali jsme si, že se s Plzní dá hrát i u nich, ale na jejich palubovce to bude moc těžké, obzvlášť když vedou sérii 2:0, ale ani tak jim rozhodně nedáme nic zadarmo.”

Ondřej Šulc, spojka HBC Ronal Jičín: „Já bych chtěl začít gratulací Plzni. Bohužel jsme takticky nezvládli závěr. Chtěl bych poděkovat všem lidem, který dnes přišli, protože hrát před takovou kulisou, je opravdu skvělý zážitek. Takže veliké díky patří všem divákům.”

Michal Tonar st., trenér Talentu Plzeň: „Velká spokojenost, že jsme toto těžké utkání zvládli. Musím narovinu říct, že jsme utekli na konci utkání hrobníkovi z lopaty. Dali jsme třičtvrtě minuty dva góly a naštěstí naše družstvo ukázalo sílu a dokázali jsme vyrovnat. Obě mužstva si zaslouží za bojovnost velkou pochvalu. Dnes se štěstí přiklonilo více k nám a šťastnější tým se dnes raduje. Toto je semifinále a kvalita obou týmů je tam zřejmá.“

Karel Šmíd, brankář Talentu Plzeň: „Jsem velice rád, že jsme tento náročný zápas zvládli. Myslím si, že pět minut před koncem nám věřil málo kdo. Už jsme byli v očekávání, že tento zápas nám nevyjde, ale naštěstí jsme zabojovali a zápas jsme dotáhli do sedmiček a větším štěstíčkem jsme to urvali na naší stranu. Já jsem za to rád, protože nám s Filipem Herajtem nevyšel celý průběh zápasu, tak jsem rád, že jsme tu pomoc týmu, kterou nám dával celý zápas, dokázali vrátit.“

Diváků:  890
Sedmičky:  5/5 – 1/1
Vyloučení:  6 – 5;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Opava, Válek
Sled branek: 0-1; 3-2; 6-4; 7-7; 11-9; 13-11; 14-16; 16-17; 20-18; 23-20; 27-23; 27-27; 29-29; 32-29; 32-32

Semifinálová série se v neděli 28. dubna vrací na palubovku plzeňského Talentu, který má k dispozici pomyslný mečbol. Jičínští házenkáři se však určitě pokusí favorita série zaskočit a vítězstvím si vynutit další domácí zápas. Nedělní utkání má výhoz v 10:30 hodin.