Pátek 14. prosince 2018, Jičín

Netradičně v pátek cestovali házenkáři jičínského Ronalu do Prahy k poslednímu utkání kalendářního roku 2018. Ve sportovní hale pražské Slavie vyzvali domácí Duklu, neboť domovská hala v Ruzyni prochází rekonstrukcí. Hosté posíleni o vysokou domácí výhru nad Lovosicemi chtěli Pražanům vrátit nejtěsnější porážku ze třetího kola soutěže. Házenkáři Dukly ale také v posledních dvou zápasech bodově zabrali, doma porazili Lovosice a před týdnem nečekaně uspěli také v Plzni. Oba týmy nastoupily v nekompletní sestavě, na straně Dukly chyběli brankář Petržala, dále Sviták, Klíma a Jeníček, u Jičína absentovali z důvodů zranění J. Drbohlav, Groh, pouze krátký časový úsek mohli odehrát Hlava a Kolc.

HC Dukla Praha – HBC Ronal Jičín  22:23 (7:12)

Začátek utkání patřil gólmanům. Hosté se sice v první minutě ujali zásluhou Krahulce vedení 0:1, poté však několikrát mířili pouze do připraveného brankáře Dukly Zavázala, neproměnili navíc dva sedmimetrové hody. Naštěstí v jičínské svatyni čaroval Veverka. Ten dokázal zlikvidovat celou řadu vyložených šancí Pražanů a udržel tak Jičínské ve hře. Domácí se poprvé trefili až v páté minutě, skóre na 2:1 otočili v minutě desáté. Poté se ale k velkému náporu nadechli hosté. Výborná obrana, branky z rychlých protiútoků i po kombinačních akcích z postupného útoku zapříčinily vedení hostí 2:5. Pražané byli z vývoje střetnutí očividně zaskočeni, stále se jim nedařilo nalézt recept na brankáře Veverku, jenž pokračoval ve skvělém představení. V osmnácté minutě sice domácí přeci jen snížili na 4:6, další minuty se ale znovu odehrály v jičínské režii. Ve dvacáté minutě se dvakrát v krátkém sledu trefil Krahulec, následně se prosadil Šulc a stejný hráč zvyšoval sedm minut před koncem poločasu již na 4:10. Hosté byli v těchto fázích utkání vysoce produktivní, naopak domácí působili hodně nervózním dojmem. Logicky na ně doléhala skutečnost, že v průběhu soutěže již poztráceli poměrně dost bodů a věděli, že pro větší klid do zbývajících zápasů základní části musí vyhrát. V závěru prvního dějství se oba soupeři pravidelně střídali ve skórování, na poločasovou přestávku se tak odcházelo za pro hosty nadějného stavu 7:12.

Do druhé půle vstupovali Jičínští s cílem držet vypracovaný náskok co nejdéle a držet tím domácí pod tlakem. To se ale nepodařilo. Pražané vlétli do druhého poločasu jako uragán a během necelých tří minut snížili třemi góly na 10:12. Nutno podotknout, že hosté si v těchto momentech vybrali porci smůly, neboť dvě jejich střely skončily na brankové konstrukci. Domácí najednou působili jako pokropeni živou vodou a čekalo se, jaká bude reakce házenkářů jičínského Ronalu. Ti naštěstí velmi důležité okamžiky utkání ustáli. Nesmírně důležitými se ukázaly branky Krahulce a Miľka, díky kterým znovu odskočili na 10:14. V následujících minutách byl k vidění boj se vším všudy. Domácí se znovu snažili vývoj duelu zdramatizovat a to se jim také několikrát podařilo. Hosté však byli stále i díky dalším skvělým zákrokům Veverky ve vedení. V polovině druhého dějství se trefil popáté Šulc a o chvíli později premiérově Dolejší, hosté tak znovu navýšili náskok na rozdíl čtyř přesných zásahů, 13:17. Za tohoto stavu ale přišla pro Jičín velká komplikace. Při plnění obranných povinností zasáhl Kovařík svého protivníka neúmyslně rukou do obličeje a za svůj zákrok uviděl přímou červenou kartu. Hosté tak přišli o jeden z důležitých defenzívních pilířů. Na konci druhé desetiminutovky se za stavu 15:18 individuálně krásně prosadil Šulc, ovšem jeho střelu se štěstím vyrazil domácí gólman Zavázal na tyč a Pražané následně z brejku upravili na 16:18. Drama vrcholilo. Hlasitě o sobě dávala najevo skupinka jičínských příznivců, kteří cestovali k poslednímu utkání roku společně s výpravou házenkářů. Ti se jim odvděčili hned dvakrát poté, kdy Pražané snížili na nejtěsnějších 18:19. Nejprve se při signalizované pasivitě trefil střelou ze země Horut a na 18:21 zvyšoval šest minut před koncem Krahulec. Házenkáři Dukly ovšem poměrně záhy znovu snížili na nejtěsnějších 20:21. Čtyři minuty před koncem střetnutí se na brankovišti soupeře prosadil Miľko, 20:22. V závěru duelu na sebe bral v domácím dresu odpovědnost nejzkušenější hráč David Šůstek. Ten nejprve snížil na 21:22. Něco málo přes minutu do konce byl možná trochu přísně vyloučen hostující kapitán Bareš a Šůstek po pár vteřinách srovnal na 22:22. Jičínští byli v držení míče, přibližně půl minutky před koncem si trenéři vyžádali poslední oddechový čas. Po „válečné“ poradě šli hosté do rizika a do útoku nastoupili bez brankáře se šesti hráči v poli. Po deseti vteřinách rozhodčí signalizovali pasivní hru. Na to reagoval Horut a po individuálním průniku v prostoru pravé spojky se dostal do zakončení. Jeho projektil zazvonil pouze do břevna domácí branky. Míč mířil do zámezí. Gólman Dukly si nevšiml signalizace jednoho z arbitrů, že má být rozehráno autovým vhazováním ze strany a rozehrál z brankoviště. Rozhodčí hru zastavil a dle svého verdiktu nařídil opakované provedení rozehrání autu. Brankář Dukly si ve snaze rychle rozehrát a umožnit tak svým spoluhráčům poslední pokus na dokonání obratu nevšiml startujícího Dolejšího. Ten předskočil na polovině hřiště hráče Dukly čekajícího na přihrávku od gólmana a střelou do opuštěné dukelské „klece“ vteřinu před závěrečným klaksonem rozhodl o šťastné jičínské výhře.

V hale pražské Slavie vypukla nepopsatelná vlna nadšení a euforie jičínských házenkářů a jejich příznivců, na straně domácích pak obrovský smutek. Jičínští slavili cenné vítězství, které je udrželo na předních místech tabulky Strabag Rail Extraligy. Hosté šli štěstí, které se k nim v úplném závěru utkání přiklonilo, naproti. S výjimkou stavu 2:1 v páté minutě zápasu byli neustále ve vedení, ustáli několik těžkých momentů. Např. když hned na konci první desetiminutovky zranění nedovolilo pokračovat důraznému Hlavovi nebo v momentě, kdy po třech čtvrtinách střetnutí musel předčasně pod sprchy Kovařík. Jičínští se ale dokázali i v těchto okamžicích semknout a vydolovat ze sebe poslední zbytky fyzických, ale i psychických sil. Skvělý zápas odchytal Veverka, zejména v první půli doslova čaroval a hráči Dukly z něho museli být nešťastní. Velkou zásluhu na konečné výhře měla jičínská obrana, kde odvedli velké penzum práce Bareš, Kovařík a Miľko, sekundovali jim rovněž Horut a Šulc. V útoku byl střelecky nejvíce vidět Krahulec, autor sedmi gólů, pět přesných zásahů přidal aktivní Šulc. Důležité branky stříleli Miľko, Dolejší, Horut a Kostelecký, po jednom gólu přidali kapitán Bareš a Kovařík. Celkově lze jičínský tým znovu pochválit za obrovské nasazení a touhu po vítězství, poděkování patří také fanouškům, kteří vážili cestu do Prahy a celých šedesát minut hosty hlasitě povzbuzovali. Házenkáři HBC Ronal Jičín tak po posledním domácím utkání s Lovosicemi zvládli také závěrečný zápas kalendářního roku 2018 a přezimují na čtvrtém místě tabulky.

Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický – Krahulec 7/1; Šulc 5; Miľko 3; Horut, Dolejší a Kostelecký po 2; Bareš a Kovařík po 1; Hlava; Kolc; Škalda; Kubík; Bíšek

Daniel Čurda, trenér HC Dukla Praha: „Dnes to byly dva výrazně odlišné poločasy. Varovali jsme se před tím, abychom nezačali hrát stejně jako s Frýdkem-Místkem. Několikrát jsme se na to upozornili a stejně to přišlo. Vytvořili jsme si sice více gólových příležitostí, ale Filip Veverka nás v té první půli vychytal. Strašně jsme toho neproměnili. Druhá půle byla výrazně lepší, bojovnější, byli jsme odvážnější v útoku. Dokázali jsme si už šance vytvořit i proměnit. Myslím, že jsme se z téměř ztraceného zápasu naší bojovností a výborným výkonem ve druhé půli dokázali dostat zpátky do utkání včetně Ondřeje Zavázala, který byl ve druhé půli jedním ze strůjců toho, že jsme to dotáhli na remízu. V závěru ale bohužel přišel zkrat, který to vítězství šťastně daroval soupeři.“

Aleš Babák, trenér HBC Ronal Jičín: „První poločas jsme začali poměrně bázlivě, trápili jsme se v útoku, navíc jsme neproměnili dvě sedmičky. Střely, které jsme vyslali na branku, tak prakticky mířily pouze doprostřed, nicméně Filip Veverka v brance čaroval a díky němu jsme ten začátek výsledkově ustáli. Díky jeho dalším zákrokům jsme poté odskočili na větší brankový rozdíl. Bohužel tak jak se nám povedl ten první poločas, tak jsme neskutečně špatně vstoupili do toho druhého. Byly tam nějaké tyčky z naší strany, Dukla dala rychlé góly, snížila na rozdíl dvou branek a bylo jasné, že potom se už utkání bude tahat. Co říct k závěru? Bylo to chvíli od toho, že jsme ještě mohli ztratit oba body a nakonec si oba vezeme, takže obrovská radost. Už to bylo na morál, protože kluci toho mají od července až doteď plné zuby. Popřál bych domácímu gólmanovi, aby se z toho rychle oklepal, protože tohle mu nikdo nepřeje. Věřím, že bude chytat dál tak jak doteď, kdy nás ve druhé půli vymazával.“

Diváků:  250
Sedmičky:  2/2 – 3/1
Vyloučení:  2 – 2;  ČK:  0 – 1
Rozhodčí:  Frieser, Kavulič
Sled branek: 0-1; 2-1; 2-5; 4-6; 4-10; 7-12; 10-12; 11-15; 14-18; 16-19; 18-21; 20-22; 22-22; 22-23