Úterý 29. září 2020, Jičín

Netradičně v úterý dohrávali házenkáři jičínského Ronalu utkání druhého kola Strabag Rail extraligy, v domácí premiéře hostili pražskou Duklu. V úvodních dvou kolech na půdě soupeřů získali Jičínští dva body, když po nejtěsnější porážce v Karviné vyhráli vysoko na půdě brněnských Maloměřic. V úvodním střetnutí před vlastními příznivci chtěli pokračovat v solidních výkonech a do extraligové tabulky si připsat další vítězství. Na opačné straně ale stál silný soupeř, kterému sice nevyšlo poslední utkání v Zubří, ale stále se s ním musí počítat v boji o nejpřednější příčky. V sestavě hostí chyběl pivot Freiberg, trenéři tak povolali Jiřího Groha hostujícího v Jičíně z mateřského Dvora Králové. Před samotným výhozem ocenili jičínští házenkáři bývalého vynikajícího hráče Jičína, Martina Lepieše, jenž v našem dresu odehrál třináct sezón, v jejichž průběhu nastoupil k úctyhodným 289 ligových utkání a nastřílel 766 branek. Další předzápasová událost již byla mnohem smutnějšího rázu. Všichni přítomní uctili minutou ticha památku  funkcionáře našeho klubu, pana Zdeňka Matějky, jenž opustil řady jičínských házenkářů na konci července.

HBC Ronal Jičín – HC Dukla Praha  24:24 (12:16)

S úvodním hvizdem arbitrů se na palubovce městské sportovní haly rozpoutala pravá házenkářská bitva. V průběhu celého prvního poločasu oboustranně dominovaly útočné manévry před plněním defenzivních povinností. Pražané si dokázali vytvářet přečíslení proti vysunutějšímu obrannému systému domácích, ovšem také Jičínští přehrávali obranu hostí. K vidění tak byly střelecké manévry, hráči obou celků se poměrně snadno prosazovali a protože také procento úspěšnosti bylo velmi vysoké, branky utěšeně přibývaly za zády obou gólmanů, Veverky a Petržaly. Nutno podotknout, že zejména defenzíva jičínských působila ospalým dojmem, hráči postrádali odvahu v osobních soubojích, vázla komunikace, nedařilo se přerušovat útočné akce Pražanů. Přesto bylo skóre neustále poměrně vyrovnané, na góly Dukly dokázali domácí vždy odpovědět. V závěru prvního poločasu však přišel nápor hostí. Velkou zásluhu na tom měl gólman Petržala, jenž kryl několik vyložených šancí domácích, zejména z prostoru pivota. Naopak na druhé straně ani nastoupivší Machalický nedokázal i díky stále málo agresivní obraně výrazněji zabránit hostům ve skórování a proto odcházeli na poločasovou přestávku mnohem více spokojeni hráči Dukly, stav 12:16.

Do druhé půle vstupovali domácí s vědomím, že v útoku jsou Dukle naprosto vyrovnaným soupeřem, ale pokud chtějí myslet na obrat ve vývoji utkání, musí bezpodmínečně zlepšit obranu. Hned v úvodu druhé třicetiminutovky jim ale vzali hosté vítr z plachet. Nejprve využili přesilovou hru, aby následně na korigující gól z ruky Kovaříka třikrát udeřili. Nejprve se prosadil Blecha, následně byl podruhé v duelu vyloučen Groh a Pražané početní převahu stoprocentně využili. Po přesných trefách Křístka a Harabiše svítil na konci šesté minuty na ukazateli stav 13:20. S akciemi domácích na bodový zisk to v těchto okamžicích vypadalo všelijak, jenom ne dobře. Na Jičínské by za tohoto stavu vsadil asi jen největší optimista, ovšem záhy se ukázalo, jak může být sport vrtkavý. Házenkáři Jičína, podobně jako v prvním kole v Karviné, začali ve velkém stylu stahovat sedmibrankové manko. Jako první zavelel ke zteči Krahulec, poté se v krátkém sledu dvakrát svou správnou mladickou drzostí prosadil Thorovský a na 17:20 snižoval aktivní Dolejší. Stačilo tedy pár minut a obraz hry se výrazně změnil. Na nápor jičínských hráčů reagovala hostující lavička v čele s trenérem Danem Čurdou vcelku logicky oddechovým časem, ani ten ale „zmrtvýchvstání“ domácích nezastavil. Hostující Grištšuk sice navýšil vedení hostí na 17:21, to ale domácí ještě více nakoplo k pokračujícímu málo očekávanému obratu. V těchto fázích střetnutí konečně Jičínští zpevnili obranu, zejména Groh zavelel k neskutečné proměně jičínské defenzívy. Aktivní obranný systém 0-6 na Duklu začal platit, stejně tak brankář Veverka přispěchal svým spoluhráčům na pomoc několika skvělými zákroky. Ti podporu svého gólmana náležitě využili. Na přelomu poloviny druhé třicetiminutovky proměnil brejkovou situaci bývalý dlouholetý hráč Dukly, Jakub Kastner a o chvíli později mířil mezi tři tyče Dolejší. Herní projev Pražanů byl v těchto chvílích velmi neurovnaný, čímž ostře kontrastoval s lehkostí, kterou se hosté prezentovali v úvodních dvou třetinách duelu. Jičínští na nic nečekali, i nadále „tvrdili muziku“ v obraně a nutili hráče Dukly k dalším ztrátám míče. Zasloužená odměna v podobě dalších gólů na sebe nenechala dlouho čekat. Svůj výborný výkon v obraně korunoval gólem z rychlého protiútoku po skvělé přihrávce Veverky Groh, na 21:21 srovnával po krásné kombinaci Miľko a vedení přinesl jičínským barvám po dlouhých minutách Kovařík, 22:21. Opaření hosté se brzy dočkali srovnání, ovšem následně byl vyloučen Šůstek a Jičínští s přesilovkou naložili na jedničku. Nejprve se nemýlil po nápaditém uvolnění od kapitána celku Šulce mladičký Thorovský, stejný hráč na začátku 25. minuty zužitkoval kombinaci po ose Šulc Kovařík a zvýšil na nadějných 24:22. Ve stejné minutě, chvilku po svém návratu z vyloučení, snížil Šůstek ze sedmimetrového hodu na 24:23. Poté měly oba týmy několik útoků, ovšem výraznější šanci si už nevypracovaly. Až těsně před závěrečným klaksonem protlačila Dukla míč na pivota Dojčinoviče, jenž byl při zakončení faulován a rozhodčí nařídili sedmimetrový hod. Mezitím uplynula hrací doba a bylo jasné, že o dělbě bodů případně výhře domácích rozhodne poslední střelecký pokus. K sedmičce se postavil zkušený Šůstek, jenž zachoval klidnou hlavu a sedmičku s přehledem proměnil. Utkání tak skončila po výsledku 24:24 spravedlivou dělbou bodů.

Diváci, kteří zavítali po dlouhých sedmi měsících do Jičína na extraligovou házenou, museli být s představením obou celků spokojeni. V první půli byla k vidění ofenzívní smršť, v níž byli díky lepší střelecké produktivitě úspěšnější hosté. Po změně stran Jičínští výrazně přidali v obraně, úsek hry mezi 37. a 54. minutou duelu vyhráli 11:2 a byli velmi blízko cennému vítězství. Pražané nakonec tlak domácích ustáli a vybojovali alespoň bod. Na straně domácích byl ve druhé půli hodně vidět brankář Veverka, v obraně přinesl potřebné oživení Groh, vidět byli rovněž Kovařík, Hlava a Rychna. V útoku se dařilo aktivnímu Dolejšímu, autoru pěti gólů. V první půli se dokázal prosadit Kubík, po změně stran se blýskl zdravě drzým výkonem Thorovský, jenž proměnil všechny čtyři střelecké pokusy a významným způsobem se podílel na obratu ve vývoji utkání. Výborný zápas odehrál na brankovišti Dukly z pohledu vytvoření si střeleckých příležitostí Miľko, velká škoda, že řada vyložených šancí zůstala nevyužita. Oba týmy předvedly rychlou bojovnou házenou, přítomní diváci si zcela určitě přišli na své.

Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický – Dolejší 5; Thorovský 4; Krahulec 4/3; Kubík, Kovařík a Miľko po 3; Groh a Kastner po 1; Šulc; Rychna; Hlava; Doškář; Drbohlav; Cvejn

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: „Pro nás je to takový hořkosladký bod. První poločas jde za mým rozhodnutím, jelikož jsem chtěl Duklu překvapit a trošku tu jejich střeleckou sílu Klímy, Patzela a Křístka eliminovat obranou 1-5. Bohužel se nám nedařilo překrýt pivota a křídla, Dukla nám dávala lehké góly. My jsme přesto hráli postupný útok velice slušně, dokázali jsme si vytvářet šance, ale bohužel se nám je díky skvělému Tomáši Petržalovi nedařilo proměnit. Díky tomu jsme měli mínusový stav v poločase. Ale jsem rád, že po změně obrany na agresivní 0-6 se kluci dokázali vrátit zpět do zápasu a nakonec ho prakticky obrátili. Byli jsme kousek od těsného vítězství, ale opravdu musím uznat velký výkon Petržaly, protože jsem přesvědčený, že kdyby ho Dukla dnes neměla v bráně, tak jsme ten zápas otočili a dotáhli do vítězného konce.“

Daniel Čurda, trenér HC Dukla Praha: „Já jsem dnes spokojený, protože my jsme neodehráli dobré utkání v Zubří, byli jsme hlavami dole a měli jsme vlastně jenom dva dny na to, abychom se z toho dostali. Řekli jsme si, že dnes na hřišti budeme hrát jako tým, že tam necháme všechno a to se myslím splnilo. Předvedli jsme skvělý výkon v prvním poločase, ale pak se ukázalo, že ještě nejsme úplně v pohodě. Udělali jsme spoustu technických chyb za sebou, domácí bojovali a dokázali se vrátit zpět do zápasu. Remíza je pro nás hrozně cenná, bod je důležitý a pro nás je to možnost se odpíchnout do dalších zápasů.“

Diváků:  425
Sedmičky:  3/3 – 5/5
Vyloučení:  5 – 4;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Kozler, Zych
Sled branek: 1-1; 3-3; 5-5; 7-9; 9-11; 9-13; 12-16; 13-20; 17-20; 17-21; 22-21; 24-22; 24-24

Již v sobotu 3. října čeká naše házenkáře další domácí extraligový duel, v tradičním čase od 18:00 hodin přivítají v městské sportovní hale tým Cementu Hranice.