Sobota 24. února 2024, Nové Veselí

V sobotu čekal házenkáře O2xyworld HBC Jičín veledůležitý souboj na palubovce přímého konkurenta v boji o postup do play-off, Nového Veselí. Jičínští předvádí na jaře solidní výkony, věřili tedy, že mohou uspět i na horké půdě domácího Sokola. Jak se později ukázalo, realita byla bohužel jiná.

 

Sokol Nové Veselí – O2xyworld HBC Jičín  38:23 (19:10)

Jako první se prosadili v duelu hosté, přesně mířil J. Dolejší. Domácí ale vzápětí odpověděli a ve čtvrté minutě šli poprvé do vedení, stav 2:1. V úvodních minutách byla k vidění oboustranně ofenzivní házená, hráči obou týmů dokázali bez větších problémů přehrávat obranu soupeře a skórovat. Tomu odpovídal i počet branek, na konci desáté minuty byl stav 7:6. Poté vyprodukovali hosté několik laciných ztrát míče a domácí hnáni slušně zaplněnou halou toho využili k zisku třígólového vedení, 10:7. Jičínští ale bleskurychle zásluhou aktivního M. Hájka korigovali na 10:9 a zdálo se, že vyrovnaný průběh bude k vidění i v dalších minutách. Bohužel, nestalo se. Hosté pokračovali v nedůrazné obraně, naopak hráčům domácího Sokola se podařilo defenzívu zpevnit, k čemuž skvělými zákroky napomohl také zkušený gólman Schams. Jičínští se dostávali do hlubokého útlumu, nedařilo se prakticky nic. Když už si hosté nějakou šanci vypracovali, neproměnili. Náskok domácích tak postupně narůstal, Novoveselští vyhráli úsek hry mezi 18. a 28. minutou prvního dějství 8:0, díky čemuž zvýšili na, z pohledu Jičína nelichotivých, 18:9. Střeleckou mizérii protrhl až Kastner, domácí ale odpověděli a na poločasovou přestávku odcházeli za stavu 19:10 mnohem spokojenější.

Jestliže do druhé půle vstupovali naši házenkáři s cílem vývoj utkání alespoň zdramatizovat, po pár minutách bylo zřejmé, že se jim to nejspíš nepodaří. Sokolové náležitě využili odpovídajícího rozpoložení hráčů obou celků a svou euforii přetavili v další přesné zásahy. V sedmé minutě svítilo na ukazateli skóre 25:11 a bylo rozhodnuto. Hosté si vypíjeli pověstný kalich hořkosti až do úplného dna. Snaha výsledek alespoň zkorigovat se jim určitě upřít nedala, Jičínští se snažili, to ale bylo málo. Herní kvalita výrazně ovlivněná průběžným stavem již byla jednoznačně na straně domácích. Střetnutí se tak dohrávalo relativně v poklidném tempu, Nové Veselí zvítězilo zaslouženě vysoko 38:23 a připsalo si důležité vítězství.

Házenkáři Jičína sehráli nejméně podařený zápas dosavadního průběhu soutěžního ročníku. Domácím vzdorovali úvodních přibližně osmnáct minut, kdy byl zápas herně naprosto vyrovnaný. Poté ale přišel desetiminutový těžko vysvětlitelný kolaps hostí, kteří již následně nedokázali na nepříznivý průběh utkání reagovat. Jednoduše to byl zápas, ve kterém se vyjma zmíněné první třetiny duelu absolutně nic nedařilo. Nezbývá než doufat, že podobný výpadek se již nebude opakovat a že Jičínští ještě neřekli poslední slovo. Do konce základní části zbývá odehrát tři kola, ve hře je tedy stále šest bodů.

Sestava a branky O2xyworld HBC Jičín: Grabemann, Dohnal – M. Hájek a Matouš po 4; J. Dolejší 4/1; Kastner 4/3; Hlava a Doškář po 2; A. Dolejší, Ježek a Thorovský po 1; Rychna; Bareš; J. Hájek; Ženatý; Pekař

 

Ohlasy po utkání:

Ondřej Šulc, trenér O2xyworld HBC Jičín: „Musím začít samozřejmě gratulací domácím k výbornému výkonu a zisku dvou bodů. Z naší strany to byl jeden z nejméně povedených výkonů, které jsme v této sezoně předvedli. Nechytali jsme se v obraně ani útoku. Je to těžké hodnocení, protože jsme se na tento zápas připravovali celý týden. Nevyšlo nám z toho prakticky nic. Propadávali jsme v obraně, v soubojích. V útoku jsme byli nedůrazní, i v zakončení jsme to házeli mimo bránu. Takže z mojí strany velice nepovedený výkon.“

Jan Běloch, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Jsem rád, že jsme podali dobrý výkon a že jsme hráli s větším přehledem. Možná jsme situace řešili trošku dál od brány a nacházeli jsme správná řešení. Věděli jsme, že Jičín hraje relativně variabilně v obraně. Viděli jsme jejich dobrý výkon v Plzni a určitě jsme měli před tímto zápasem respekt. Nečekali jsme, že to bude takto jednoduché. Bylo vidět, že to nebyl úplně jejich den, ale každému se to stane. Nám se to stalo letos také několikrát, je to nepříjemné. Gólový rozdíl asi úplně nevypovídá o rozdílu mezi týmy, ale nám se dařilo, Jičín si to pro ně bohužel musel vyžrat až do konce. My jsme se snažili vyrotovat sestavu, abychom rozložili síly, protože ten program je těžký. Jsem hodně rád, že všichni vlastně, kdo do zápasu naskočili, tak přinesli něco pozitivního a hráči z lavičky ten výkon udrželi. Bylo to důležité pro naše sebevědomí a musíme pracovat dál, abychom na to dokázali navazovat.“

 

Statistika utkání:
Diváků:  295
Sedmičky:  3/3 – 5/4
Vyloučení:  4 – 4;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Bareš, Háza
Sled branek: 0-1, 3-3, 5-5; 8-6, 10-9, 18-9, 19-10; 21-11; 25-11; 28-15; 31-20; 34-22; 38-23

 

Další zápas čeká jičínské házenkáře již tuto středu, tedy 28. února, kdy od 19:00 hodin hostí osmý Frýdek-Místek. Pouze výhra udrží náš tým ve hře o postup mezi nejlepších osm týmů nejvyšší soutěže.