Sobota 15. září 2018, Lovosice

Týden po úspěšném vstupu do nové extraligové sezóny v podobě cenné domácí výhry nad Karvinou nastoupili házenkáři jičínského Ronalu k dalšímu nesmírně těžkému utkání, tentokrát na horké půdě ambiciózního celku Lovosic. Také Lovosičtí prožili skvělý začátek, když v prvním kole přehráli před televizními kamerami házenkáře pražské Dukly a byli tak v souboji s Jičínem favority. Hosté ale cestovali k zápasu se značným sebevědomím a s cílem bodovat. Jičínští se představili v totožné sestavě jako v prvním kole, na soupisku byl navíc napsán také dorostenec Š. Drbohlav.

HK Město Lovosice – HBC Ronal Jičín  21:19 (10:10)

První minuty zápasu přinesly velkou nervozitu hráčů obou celků. Jako první se do střelecké listiny zapsal hostující Kovařík, ovšem domácí odpověděli dvěma zásahy kanonýra Klimta. Poté začali úřadovat gólmani, domácí Hrdlička a hostující Veverka. Oba si připsali několik bravurních zákroků, dokázali „lapit“ střely ze střední vzdálenosti, ale také proskoky a samostatné brejky. Jičínští měli v neproměňování vyložených šancí možná mírně navrch, čímž se připravili o možnost dostat se do vícebrankového vedení. Pokračovala tak bitva o každý gól a to až do 12. minuty, kdy srovnával hostující pivot J. Drbohlav na 5:5. Poté Jičínští častokrát chybovali, vyprodukovali zbytečné ztráty a domácí, kteří nehráli v herní pohodě, pomocnou ruku hostí využili a po jednoduchých brankách odskočili na 8:5. To běžela 15. minuta prvního poločasu a zdálo se, že házenkáři Lovosic přebírají iniciativu. Opak však byl pravdou, hosté po následném oddechovém čase zpřesnili hru a především zlepšili svou činnost v obraně. Jičínská defenzíva skutečně pracovala proti postupnému útoku ofenzivně laděného celku Lovosic na výbornou a když už si domácí přeci jen zajímavou střeleckou příležitost vytvořili, čaroval v hostující svatyni gólman Veverka. Toho dokázali Jičínští využít. Nejprve se při signalizované pasivitě z dálky trefil Šulc, následně se prosadil poprvé v zápase svou typickou střelou Groh a ve stejné minutě srovnal na 8:8 Kolc. V závěrečných minutách úvodního dějství se již nic dramatického, alespoň z pohledu průběžného výsledku, neudálo. Domácí šli dvakrát do nejtěsnějšího vedení, ovšem Groh a v posledních vteřinách Kovařík skóre srovnali. První půle tak skončila nerozhodně 10:10.

Do druhého poločasu vstupovali hosté s cílem nepustit domácí do výraznějšího tlaku a naopak trpělivou hrou držet co nejdéle šance na bodový zisk. Na straně Jičína však pro zdravotní problémy nemohl pokračovat zkušený Šulc. I přesto drželi Jičínští s favoritem duelu krok. Na vedoucí branku lovosického Malého nejprve odpověděl Kovařík a na 11:12 otáčel s nadšením hrající Groh. Poté se skóre přelévalo z jedné strany na druhou. Ve skvělém představení pokračovali oba gólmani, hosté neproměnili řadu vyložených šancí včetně brejku. V polovině druhého dějství srovnával opět Groh na 15:15, o chvíli později stejný hráč upravoval na 16:16. Vzápětí byl nejlepší střelec Jičínských při dalším pokusu o střelu ze střední vzdálenosti atakován a ze hry musel na určitý časový úsek odstoupit. Domácí drželi i nadále nejtěsnější náskok, sedm minut před koncem vedli 18:17. Drama vrcholilo, hosté věděli, že jsou blízko nervydrásající koncovce a že mohou směle pomýšlet na bodový zisk. To se také potvrdilo, když Hlava srovnal na 18:18 a pět minut před koncem Dolejší rozradostnil hostující lavičku ještě víc, 18:19. Bohužel, koncovku házenkáři Jičína nezvládli. V několika případech se dostali do velmi nadějných střeleckých pozic, ovšem buď ztroskotali na ve velké pohodě chytajícím gólmanu Lovosic Hrdličkovi nebo skončily jejich pokusy na brankové konstrukci. Na straně domácích poté dvakrát „udeřil“ levoruký Jonáš a stav byl rázem 20:19. V poslední minutě byli v držení míče domácí, jejich kombinaci přečetl Hlava a vběhl do přihrávky. V momentě, kdy získával míč, viděli arbitři utkání faul a hosté tak příležitost srovnat skóre z brejku nedostali. Naopak o chvíli později byl proti Jičínu nařízen sedmimetrový hod, který bezpečně proměnil nejlepší střelec utkání Klimt, jenž svým desátým gólem stanovil na konečných 21:19.

Házenkáři Jičína odehráli v Lovosicích výborný zápas a byli domácím přinejmenším vyrovnaným soupeřem. Hosté se prezentovali bojovným kolektivním výkonem podloženým skvělou obranou a doslova famózním brankářem Veverkou. Ten držel své spoluhráče ve hře o extraligové body celých šedesát minut, bohužel Jičínští toho nedokázali zcela využít a sami zahodili trestuhodné množství vyložených šancí. Vyrovnaný zápas tak vyhrál šťastnější a v koncovce zkušenější tým. Jak již bylo popsáno, hosté výborně bránili. V defenzívě byli nejvíce vidět Hlava, Miľko, Bareš, Drbohlav a Groh, posledně jmenovaný byl velmi aktivní i v útočné fázi. Obranu soupeře často zaměstnával Kovařík, ve druhé půli o sobě dal vědět Dolejší.

Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický – Groh 5; Kovařík 4; Šulc, Dolejší a Kolc po 2; Kostelecký; Krahulec, J. Drbohlav a Hlava po 1; Miľko; Bareš; Horut; Bíšek; Š. Drbohlav

Jan Landa, asistent trenéra HK FCC Město Lovosice: Připravovali jsme se na to, že po těžkém zápase s Duklou musíme zůstat herně nahoře. Bohužel jsme do zápasu nevstoupili podle našich představ. Jičín dnes sehrál super utkání, ale všechny naše vzájemné zápasy bývají vyrovnané. Nezbývá mi než dnes poděkovat našemu brankáři Honzovi Hrdličkovi, který byl hlavním strůjcem našeho dnešního vítězství. Bez něj bychom to dnes nedali.“

Jan Hrdlička, brankář HK FCC Město Lovosice: „Určitě to vítězství není o jednom hráči. Všichni kluci makali šedesát minut, spoluhráči určitě mému výkonu pomohli. Dneska to byl zápas obran, ve kterém se na konci projevila naše zkušenost. Zápas jsme doslova umlátili do vítězného konce.“

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: Po dnešním utkání se mi to neříká lehce, ale musím soupeři pogratulovat k vítězství. Zápas se mi hodnotí těžko, v prvním kole oba celky sehrály pěknou házenou a dnes byl k vidění spíše boj a hodně technických chyb. Mrzí mne, že jsme na konci nebyli šťastnější, protože bod jsme si tady zasloužili. Bohužel v těch koncových momentech byli domácí chytřejší, moc mne to mrzí a dlouho tu dnešní prohru budu kousat.“

Martin Bareš, pivot HBC Ronal Jičín: „Dnešní utkání bylo spíše bojovné než pohledné a mělo všechny znaky klasického derby. Těžko se mi to hodnotí, myslím, že jsme si bod zasloužili. Souhlasím s Petrem, že Lovosice byly v závěru asi chytřejší, možná i hladovější po výhře. My jsme byli možná zase ustrašení. Je to škoda, po tom výkonu Filipa Veverky, který byl jednoznačně hráčem zápasu na naší straně, bychom si ten bod určitě zasloužili.“

Diváků:  460
Sedmičky:  7/6 – 1/0
Vyloučení:  3 – 2;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Macho, Hájek
Sled branek: 0-1; 3-2; 5-5; 8-5; 8-8; 10-10; 11-12; 13-12; 13-14; 15-15; 18-17; 18-19; 21-19

Již ve středu 19. září čeká jičínské házenkáře další nesmírně těžký zápas. Od 18:00 hodin přivítají před televizními kamerami ČT Sport velmi silný celek pražské Dukly.