Sobota a neděle 3. a 4. dubna 2021, Praha

V sobotu a neděli byly rozehrány čtvrtfinálové boje Chance play off Strabag Rail extraligy házenkářů. Jičínští cestovali do Prahy na palubovku pražské Dukly. Hosté vstoupili do prvního utkání kompletní, do druhého zápasu naskočil místo zraněného Drbohlava mladík Doškář.

Oba duely měly podobný průběh. V úvodním dějství se odehrávala naprosto vyrovnaná partie. Hráči obou celků dokázali přehrávat obrany svých protivníků, k vidění bylo mnoho branek po pěkných kombinačních akcích, ale i po střelbě ze střední a delší vzdálenosti (především od domácích). Hosté se v sobotním střetnutí dostali do dvougólového vedení, v neděli neustále dotahovali mírný náskok Dukly. V obou zápasech skončila úvodní třicetiminutovka jednogólovým vedením házenkářů Dukly.

Sobotní druhá půle mohla začít pro Jičínské dobře, hosté měli v krátkém sledu výhodu dvou přesilových her. Bohužel, s početní výhodou naložili “prachbídně”, naopak sami třikrát inkasovali a posadili Pražany na koně. Hráči Dukly se dostali do herní pohody a odskočili až na rozdíl jedenácti branek. Prvních deset minut druhého dějství tak úplně devalvovalo výborné představení Jičínských z první půle. Poslední čtvrtina střetnutí se již i vzhledem k druhému nedělnímu utkání dohrávala v poklidu, trenéři obou celků dali příležitost všem hráčům. Stínem bylo zranění hostujícího Štěpána Drbohlava, jenž tak nemohl do nedělní odvety nastoupit. Dukla si dokráčela pro konečnou výhru 37:25 a v sérii se ujala vedení 1:0.

Do nedělního duelu vstupovali Jičínští s cílem napravit nepovedený druhý poločas z předchozího dne. Po prvních třiceti minutách opět prohrávali o jediný gól, ve druhé půli chtěli hrát aktivně, vyvarovat se zbytečných chyb a neumožnit domácím vybudovat si vícebrankový náskok. To se jim ale zpočátku nedařilo, Dukelští vstřelili tři góly v řadě a odskočili na 17:13. Tentokrát nápor domácích házenkáři Jičína ustáli a ve čtyřicáté minutě korigovali přesnou trefou Krahulce na 19:18. Následně si ale domácí vzali čtyřbrankový náskok zpět, který i přes snahu a bojovnost Jičínských udržovali. V posledních minutách hráči Dukly skóre navýšili až na konečných 32:25.

Po prvních dvou duelech čtvrtfinále play-off tedy házenkáři jičínského Ronalu prohrávají 2:0. V obou představeních se Jičínští prezentovali v první půli velmi dobrým výkonem. Po změně stran, zejména v sobotním duelu, ale doplatili na nepovedený vstup do druhého dějství. V momentě, kdy si Dukla vypracovala vícebrankový náskok, se uklidnila a v obou případech dotáhla zápas do vítězného konce. Před našimi házenkáři tedy stojí velmi těžký úkol, tím prvním je pokusit se v sobotu vítězstvím sérii prodloužit, následně uspět i ve čtvrtém duelu a vynutit si páté rozhodující utkání na palubovce pražské Dukly. Pokud chtějí Jičínští uspět, musí podat výkony na hranici svých současných možností a to po celých šedesát minut střetnutí.

Sobota 3. dubna 2021 – 1. utkání
HC Dukla Praha – HBC Ronal Jičín  37:25 (17:16)
Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický – Šulc, Kastner a Miľko po 4; Drbohlav 3; Thorovský 3/2; Freiberg a Dolejší po 2; Hlava, Krahulec a Kovařík po 1; Kubík; Rychna; Naimann; Pich

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: „Jsme zklamaní, první zápas na půdě Dukly jsme prohráli. Je úplně jedno, jestli o gól nebo o patnáct gólů. A mrzí mě to o to víc, že první poločas jsme odehráli minimálně na slušné úrovni, dostali jsme Duklu tam, kde jsme ji chtěli mít. Ale bohužel ten blackout v prvních deseti minutách druhého poločasu, kdy jsme nebyli schopní se prosadit ani ubránit, to rozhodlo o celém zápase. Takže říkám, pro mě velká škoda po tom výborném prvním poločase, že jsme to Dukle takhle lehce dali. Ale díváme se na zítřek.”

Daniel Čurda, trenér HC Dukla Praha: „Důležité první vítězství. Byl to těžký zápas, ale to jsme věděli. V první půli jsme byli dobře nastavení v hlavách v útoku, ale vůbec jsme nebyli v obraně. Myslím si, že jsme nebyli dostatečně agresivní, naše obrana byla stojatá, byla pouze doprovázení a dostali jsme šestnáct branek. Ve druhé půli nám paradoxně pomohlo oslabení, protože v ten moment jsme začali bránit. Máme dvojnásobek přerušení během druhého poločasu než v prvním poločase. A to byla alfa a omega. Protože dát hodně gólů, to jsme zvládli jak v první, tak ve druhé půli. Museli jsme zlepšit obranu, zlepšili jsme ji. Vedeme zaslouženě jedna nula.“

Diváků:  hráno bez diváků
Sedmičky:  2/2 – 2/2
Vyloučení:  3 – 4;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Hanák, Pavlíček
Sled branek: 1-2; 4-4; 8-7; 9-11; 13-13; 15-15; 17-16; 22-17; 28-17; 28-21; 32-23; 34-25; 37-25

Neděle 4. dubna 2021 – 2. utkání
HC Dukla Praha – HBC Ronal Jičín  32:25 (14:13)
Sestava a branky HBC Ronal Jičín: Veverka, Machalický – Krahulec 6/3; Hlava a Freiberg po 4; Kastner a Thorovský po 3; Dolejší, Miľko, Kovařík, Pich a Doškář po 1; Šulc; Kubík; Rychna; Naimann

Petr Mašát, trenér HBC Ronal Jičín: „Gratulace Dukle k druhému bodu v sérii. Myslím si, že jsme zase dneska odehráli, stejně jako včera, kvalitní první poločas. Upozorňovali jsme na nástup do druhého poločasu, aby nám Dukla kvůli našim chybám nebo naší pasivitě neodskočila jako včera. Myslím si, že to nebylo zase úplně ideální, zase tam byla fáze tří, čtyř útoků, kdy jsme nebyli produktivní. Dukla si udělala gólově zase trošku menší polštář, ale myslím si, že dneska jsme ji trápili déle než včera. Musíme v příštím zápase vydržet až do té finální fáze, abychom je dostali pod tlak.“

Daniel Čurda, trenér HC Dukla Praha: „Naprosto typický play offový zápas. Obrovský boj, souboj jeden na jednoho, velké emoce. Byl to hodně silový zápas, byl to prostě boj. Jičín nám dělal problémy, kousal, zejména z toho důvodu, že jsme neproměnili v prvním poločase šest jasných šancí. Kdybychom je proměnili, tak jsme vedli o víc než o jednu branku a byli trošku klidnější. Ale já si vážím toho, co se nám povedlo stejně včera i dnes, to znamená, že jsme dobře vstoupili do druhého poločasu, uklidnili se, vytvořili jsme si náskok a ten jsme pak už v pohodě udrželi.“

Sedmičky:  4/4 – 5/3
Vyloučení:  4 – 6;  ČK:  1 – 0
Rozhodčí:  Valášek, Vychodil