Neděle 22. září 2024, Jičín

Až ve třetím kole Chance Extraligy měli házenkáři jičínského Medipointu výhodu domácího prostředí. Po porážkách v Kopřivnici a Plzni přivítali tým Strakonic. Domácí byli favoritem duelu, jediným cílem pro ně byl dvoubodový zisk. Do zápasu nemohli naskočit zranění či nemocní M. Hájek, Knittl a Škalda, po týdenní absenci se naopak vrátili Miľko a kapitán Machalický.

HBC Medipoint Jičín – HBC Strakonice   42:30 (19:14)

Od úvodního hvizdu arbitrů se na jičínské palubovce rozpoutala pravá házenkářská přestřelka. Hráči obou celků si bez větších problémů vytvářeli zajímavé střelecké příležitosti, lépe s nimi přeci jen nakládali Jičínští, kteří si hned v úvodu vytvořili mírný náskok, vedení 3:1. Také v dalších minutách byl k vidění podobný obrázek, přítomní diváci měli neustále nač se dívat. V brance domácích podával vynikající výkon nestárnoucí Veverka, který měl lví podíl na zvýraznění jičínského náskoku na 8:4. Stejně tak skvěle si v prvních minutách počínal mladičký Brádler. Hosté ze Strakonic byli v útoku poměrně nebezpeční, dokázali přehrávat domácí obranu, ovšem na vlastním brankovišti si dobře nepočínali. Házenkáři Jičína prakticky v každém útoku ohrozili hostující svatyni, až na některé výjimky mířili přesně, branky tak utěšeně přibývaly. Na straně Jičína si střelecky nejaktivněji počínali křídelníci P. Drbohlav a Matouš, ti těžili zejména z mnoha rychlých brejkových situací. V závěru poločasu odskočili domácí na rozdíl šesti branek, poslední slovo ale měli hosté, kteří po krásné kombinaci nad brankovištěm Jičína upravili na poločasových 19:14.

Ofenzívní smršť pokračovala také ve druhém dějství. Jičínští zvýšili během pěti minut na rozdíl osmi branek, když ve výborném střeleckém představení pokračoval téměř neomylný Drbohlav. Hosté působili i za nepříznivého stavu sympatickým dojmem, především v útočné fázi ukazovali, že házenou hrát umí. To ale bylo málo. V defenzívní činnosti neustále nestačili, domácí je bez větších problémů přehrávali a pokračovali tak v solidním výkonu. Náskok házenkářů jičínského Medipointu tak k radosti domácích příznivců narůstal, v polovině druhé třicetiminutovky zvyšoval Matouš již na 33:21. Trenéři domácích mohli v klidu protočit sestavu, na palubovku městské sportovní haly se tak postupně podívali všichni nominovaní hráči. Na obrazu ve vývoji hry se ale nic nezměnilo, Jičínští hráli i nadále s velkou chutí a svého soupeře přehrávali. Čtyři minuty před koncem střetnutí vstřelil čtyřicátou branku Jičína J. Dolejší, na 41:26 o chvíli později zvyšoval svým osmým přesným zásahem Drbohlav. Strakoničtí v závěru alespoň kosmeticky upravili na konečných 42:30.

Házenkáři HBC Medipoint Jičín zvítězili naprosto zaslouženě, od úvodních momentů utkání byli lepším týmem, soustředěným výkonem si šli jistě pro první extraligové body letošní sezóny. Ve výborném světle se představil gólman Veverka, jenž v prvním dějství nasměroval své spoluhráče k uklidňujícími náskoku. Stabilní formu prokázal Drbohlav, s osmi zásahy nejlepší střelec zápasu. V prvním dějství byl hodně vidět sedmigólový Matouš, po změně stran se k solidnímu představení rozehráli J. Dolejší a Doškář. Na dvoubodovém zisku se ale podíleli všichni hráči.

Sestava a branky HBC Medipoint Jičín: Veverka, Machalický – P. Drbohlav 8; J. Dolejší a Matouš po 7; Doškář 6/3; Brádler 4; Ženatý a Hajer po 3; J. Hájek a Ježek po 2; Rychna; Miľko; A. Dolejší; Pekař

Ohlasy po utkání:

Ondřej Šulc, trenér HBC Medipoint Jičín: „Jsem moc rád, že kluci k zápasu přistoupili zodpovědně už od první vteřiny. Dokonce bylo vidět, že si jdou za vítězstvím, a za to si zaslouží velkou pochvalu. Na druhou stranu budeme muset hodně zapracovat na obranné fázi, protože třicet obdržených branek na domácím hřišti je opravdu velké číslo. Měli jsme i štěstí, že nám v bráně výborně kryl záda Filip Veverka, takže i on má také velký podíl na této výhře.“

Michal Zbíral, trenér HBC Strakonice 1921: „Bylo to zcela zasloužené vítězství Jičína, který si pro něj šel už od samého začátku. Nám se ze začátku nedařilo proměňovat šance tak, abychom se drželi s domácím celkem na kontakt, nebo abychom se mohli dostat do vedení a držet Jičín pod tlakem, to se nám bohužel nepodařilo. Vůbec nám nefungovala obrana, nemůžeme dostávat tolik gólů. Musíme na tom zapracovat. Na druhou stranu jsem spokojený s útokem, kdy se nám to podařilo rozložit do více hráčů a třicet branek na venkovním hřišti je za mě fajn.“

Diváků:  170
Sedmičky:  4/3 – 6/3
Vyloučení:  6 – 3;  ČK:  0 – 0
Rozhodčí:  Friedel, Kučerka
Sled branek: 3-1, 7-3, 11-6; 15-12, 19-14, 24-16, 25-19; 29-21; 34-22; 37-26; 41-26; 42-30

Další utkání čeká jičínské házenkáře v sobotu 28. září, kdy se od 14:00 hodin představí na půdě brněnských Maloměřic.